همکاری در فروش فایل میهن همکار
به باشگاه دانشجومعلمان ایران خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : بطحائی:رایگان شدن هزینه های میلیونی/بیمه تکمیلی فرهنگیان دیگرسقف ندارد

بطحائی:رایگان شدن هزینه های میلیونی/بیمه تکمیلی فرهنگیان دیگرسقف ندارد

تاریخ ارسال پست:
شنبه 10 بهمن 1394
نویسنده:
دانشجومعلم
نظرات :
تعداد بازدید:
415

بطحائی:رایگان شدن هزینه های میلیونی/بیمه تکمیلی فرهنگیان دیگرسقف ندارد

برخلاف برخی ادعا ها که بیمه طلایی با روی کار آمدن دولت تدبیرو امید و وزارت جدید آموزش و پرورش رنگ باخته، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر که علاقه چندانی به جنجال رسانه ای و ورود به این مباحث ندارد ، تاکید کرد بیمه تکمیلی فرهنگیان هم اکنون شرایط بهتری نسبت به قبل پیدا کرده و اعمال جراحی هیچ سقفی ندارد و این بیمه هزینه های میلیونی را هم تقبل کرده که در قبل اینطور نبود.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از پانا؛ بیمه تکمیلی فرهنگیان از سال 89 تحت عنوان «بیمه طلایی» به اجرا درآمد و توانست بخشی از دغدغه های درمانی فرهنگیان را پوشش دهد. اما در این مسیر همواره با مشکلاتی مواجه شد که ارتقای بیمه تکمیلی را به یکی از مطالبات رفاهی این قشر بدل کرد.

در سال جاری برای نخستین بار اجرای بیمه تکمیلی فرهنگیان به شیوه صندوقی دنبال شد و مشکلات ناشی از رسیدگی به اسناد پزشکی در این روش کمتر شده باشد 

سید محمد بطحایی ضمن حضور در خبرگزاری پانا در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش، در توضیح این اقدام بزرگ وزارت آموزش و پرورش که در مواجهه با فضاسازی رسانه ای مغفول واقع شده بود و حتی برخی فرهنگیان هم اکنون نیز از این شرایط آگاهی کافی ندارند، اظهار کرد: در دوره قبلی وزارت آموزش و پرورش بحث بیمه طلایی فرهنگیان به روش بیمه ای انجام شد و اقداماتی هم ارائه شد اما در متاسفانه در همان زمان به علت پرداخت نشدن حق بیمه به شرکت های بیمه ای، وزارت آموزش و پرورش حدود 400 میلیارد تومان بدهی داشت.

وی افزود: با روی کارآمدن دولت جدید و دوره وزارت آقای فانی و با در نظر گرفتن آن بدهی های قبلی امکان ادامه آن نوع بیمه با آن شرایط نبود چون شرکت های بیمه مطالبات خود را می خواستند که مربوط به دوره قبلی بود و ما تنها دو راه داشتیم. یا باید بدهی ها را پرداخت می کردیم و همان روش قبلی را ادامه می دادیم یا اینکه روش جدیدی را با بیمه ای جدید شروع می کردیم. 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در نهایت بعد از کارشناسی های بسیار زیادی که توسط تیم های مختلف در وزارتخانه انجام شد روش بیمه ای قبلی در بیمه تکمیلی به روش صندوقی تغییر یافت، گفت: بیمه تکمیلی فرهنگیان به شکل صندوقی هم اکنون در 740 منطقه سراسر کشور با کار گرفتن اسناد پزشکی انجام می شود.

پرداخت 240 میلیون بابت هزینه های پزشکی  

وی ادامه داد: از یکم خرداد ماه سال جاری حدود 5 میلیون و 500 هزار پرونده دریافت کردیم و 240 میلیارد تومان بابت هزینه های پزشکی افراد پرداخت شده است.

برداشتن سقف بیمه تکمیلی

معاون توسعه، مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در مورد انتقادی که به حذف بخش دندانپزشکی از بیمه تکمیلی فرهنگیان وارد است، گفت: قبول دارم که این بخش در ابتدا حذف شد اما اکنون در حال بازگرداندن بخشی از تعهدات در دندانپزشکی هستیم ضمن اینکه در قبال بخش دندانپرشکی ما کار بزرگتری انجام دادیم و پرداخت هزینه های اعمال جراحی سقف را برداشته ایم.

هزینه 200 میلیونی برای برخی فرهنگیان 

در این بخش از سوی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اسنادی در مورد پرداخت هزینه های برخی اعمال جراحی که روی برخی فرهنگیان در استانهای مختلف صورت گرفته، ارائه شد که نشان می داد هزینه هایی حدود 200  میلیون تومانی انجام شده و البته ثابت می کرد که هیچ مبلغی از این فرهنگی که به بیماری صعب العلاجی مبتلا بود گرفته نشده است.

رضایت بیشتر از بیمه تکمیلی 

بطحایی در پاسخ به این سوال که میزان رضایت از بیمه تکمیلی فرهنگیان در این دو سالی که ارائه شده چطور بوده است؟ گفت: رضایت فرهنگیان از بیمه تکمیلی نسبت به سال قبل بیشتر شده است و فرهنگیان راضی تر هستند و از آن استفاده کامل می کنند. 

بطحایی افزود: بیش از یک میلیون و700 هزار نفر بیمه شده داریم که شامل کارمندان رسمی و قراردادی و افراد تحت تکفل آنها می‌شود.  

وی با بیان اینکه نرخ حق بیمه در کشور نسبت به سال گذشته 2.5 برابر رشد داشت ولی با اعمال شیوه صندوقی، بیمه تکمیلی فرهنگیان  کمترین افزایش را نسبت به سال قبل داشتیم اظهار کرد: 26 هزار تومان حق بیمه تکمیلی ماهانه در سال 93 به 30 هزار تومان در سال 94 افزایش یافت که نیمی از آن از سوی بیمه شده پرداخت می‌شود.

راه اندازی مراکز اسکان فرهنگیان در 6 استان دیگر 

بطحایی همچنین به راه‌اندازی مراکز اسکان فرهنگیان اشاره و عنوان کرد: در 10 قطب درمانی کشور مراکز اسکان تقریبا رایگان بیماران صعب العلاج را راه‌اندازی کرد‌ه‌ایم. مراکز اسکان در تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و یزد بهره‌برداری شده‌اند و شش مرکز دیگر در حال آماده سازی و تجهیزند که در آذربایجان شرقی، غربی، خوزستان، زنجان، کرمان و کرمانشاه قرار دارند.

راه اندازی میز پذیرش فرهنگیان 

وی از عقد قرارداد ویژه با چند بیمارستان عمومی خبر داد و گفت: مرکز چشم پزشکی بصیر، مرکز ناباروری رویان، مرکز قلب تهران، بیمارستان مصطفی خمینی و کلینیک دهش پور از این جمله هستند و فرهنگیان برای درمان در این مراکز فرانشیز پرداخت نمی‌کنند و با استقرار میز مخصوص مراجعه فرهنگیان تشریفات اداری را کاهش دادیم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش همچنین از عقد قرارداد با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تخصصی خبر داد و گفت: این اقدام به موازات ارائه خدمات از طریق بیمه تکمیلی انجام می شود و فرد به هنگام مراجعه به این مراکز حتی فرانشیز هم نمی‌پردازد و پرداخت صفر تا صد هزینه‌های درمان وی بر عهده آموزش و پرورش است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت :همکاران فرهنگی دارنده بیمه تکمیلی می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند. 

انتخاب بسته براساس نظرسنجی 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به نظر سنجی به عمل آمده در خصوص 4 بسته معرفی شده به فرهنگیان خاطر نشان کرد: بسته شماره 2 با 65 درصد و بسته های شماره 3 و 4 با 25 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین امتیاز نظرسنجی را از همکاران فرهنگی به خود اختصاص داده است. 

وی ادامه داد: بسته شماره 2 نیز با در بر داشتن کلیه تعهدات بسته های 3 و 4 به عنوان بسته نهایی بیمه تکمیلی فرهنگیان انتخاب شد. 

بطحایی تنها تفاوت بسته شماره 1 با 2 را صرفاً پوشش خدمات دندانپزشکی با خسارت محدود ذکر و تصریح نمود: در صورت درخواست فرهنگیان، هر یک از استان های کشور می توانند خدمات بسته شماره 1 را نیز برای آن ها پیش‌بینی کنند.

پرداخت نیمی از حق بیمه توسط آموزش و پرورش

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش، با اشاره به استعلام به عمل آمده از شرکت های بیمه در خصوص نرخ قرارداد، حداقل رشد نرخ حق بیمه نسبت به سال گذشته را دو ونیم برابر اعلام و افزود: برای جلوگیری از افزایش حق بیمه مقرر گردید بسته شماره 2 با نرخ 30 هزارتومان اجرا و از این مبلغ نیمی توسط فرد و نیمی توسط وزارت آموزش و پرورش پرداخت شود.

وی نحوه نظارت، محاسبه و پرداخت هزینه ها را یکی دیگر از مشکلات عنوان و افزود: در روش مذکور هزینه های بیمه شدگان فرهنگی با نظارت مستقیم آموزش و پرورش پرداخت خواهد شد

بیمه تکمیلی به روش صندوقی با حداقل نرخ افزایش حق بیمه

بطحایی تصریح کرد: با توجه به افزایش حق بیمه در صنعت بیمه کشور تلاش بر این است با مدیریت صحیح منابع و انتخاب روش اجرا به صورت صندوقی با حداقل نرخ افزایش، قرارداد بیمه تکمیلی انجام شود. 

دسترسی آسان بیمه شدگان به مراکز درمانی 

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش از انعقاد قرارداد این شرکت با بیش از 9 هزار مرکز درمانی طی سال گذشته در سطح کشور سخن گفت و ادامه داد: در صورت جابه‌جایی شرکت بیمه‌گر، قطعاً شرکت جدید نیازمند فرصت چندماهه برای انعقاد قرارداد با این مراکزخواهد بود.

بطحایی اجرای روش جدید در بیمه تکمیلی را گامی موثر برای افزایش مراجع درمانی و امکان دسترسی بهتر و ساده تر همکاران فرهنگی بیمه شده به این مراکز عنوان کرد. 

پرداخت هزینه های دارویی و درمانی بیماران صعب العلاج 

وی با تاکید بر پیش بینی همه نیازهای درمانی همکاران فرهنگی در این قرارداد گفت: کلیه هزینه‌های دارویی و درمانی بیماران صعب‌العلاج و پرهزینه نیز در این قرارداد لحاظ شده است.

پرداخت هزینه های بیمه شدگان در مدت 15 روز 

بطحایی با اشاره به آسیب‌شناسی به عمل آمده از قرارداد سال گذشته یکی از مشکلات عمده در اجرای قرارداد را تأخیر در پرداخت خسارات دانست و تصریح کرد: در اجرای قرارداد به روش صندوقی با توجه به مدیریت بر منابع مالی توسط وزارت آموزش و پرورش، مدت زمان پرداخت خسارت به شدت کاهش خواهد یافت و ظرف کمتر از 15 روز کاری هزینه‌های درمانی بیمه‌شدگان به حساب آن ها واریز می شود. 

خبرگزاری پانا در ادامه این مصاحبه که بخش های مختلفی دارد برای تکمیل موضوع بیمه تکمیلی سراغ صحبت های فرشید سیاری،مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش رفت که گفته است:" قرارداد بیمه تکمیلی معمولا اوایل اردیبهشت یا خردادماه هرسال منعقد می‌شد. در این میان مشکلاتی مثل تعطیل شدن مدارس، نقل و انتقالات معلمان وجود داشت و قرارداد بیمه تکمیلی با زمان بازنشسته شدن همکاران مطابقت نداشت و بعضا برای چندماه ارائه خدمات به آنها قطع می‌شد.از ابتدای خردادماه قرارداد را به مدت چهارماه تمدید کردیم و از ابتدای مهر ماه نیز قرارداد به صورت یکساله با شرکت بیمه منعقد شد، بنابراین از این پس مشکلات مربوط به زمان عقد قرارداد بیمه تکمیلی حل می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه عقد قرارداد با کارگزاری بیمه آتیه سازان حافظ که از پیش سابقه همکاری با آنها داشتیم، انجام شد ادامه داد: در این روش ما حق بیمه را دریافت می‌کنیم و مدیریت مالی برعهده ماست و در واقع ریسک قرارداد را پذیرفته‌ایم. بنابراین خسارت از محل صندوقی که تشکیل داده‌ایم با نظارت و ممیزی شرکت کارگزار پرداخت می‌شود و بیمه آتیه رسیدگی به اسناد را انجام می‌دهد.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: به لحاظ محدودیت‌های اعتباری، سهم دولت بابت حق بیمه تکمیلی به موقع پرداخت نمی‌شود و از این بابت نگرانی داریم.

ارائه خدمات دندانپزشکی 

وی افزود: در این قرارداد خدمات دندانپزشکی به علت بارمالی بالایی که تحمیل می‌کرد، در فهرست تعهدات دیده نشد، اما به موازات آن درمانگاه‌های ما 20 تا 30 درصد تخفیف برای خدمات دندانپزشکی قائل شدند. با کمک خیران، منابع خود درمانگاه‌ها و وزارتخانه، یونیت‌های دندانپزشکی و تعداد پزشکان را افزایش داده‌ایم. مجموع درمانگاه‌های فرهنگیان به 120 می‌رسد که بخش‌های دندانپزشکی را در آنها توسعه داده و تجهیز کرده‌ایم.

بخش های دیگر مصاحبه های معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با خبرگزاری پانا در روزهای آینده منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی