loading...
باشگاه دانشجومعلمان ایران
دانشجومعلم بازدید : 587 شنبه 06 شهریور 1395 نظرات (0)

این روزها اخبار مختلفی از فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان از اختلاس تا حقوق‌های نجومی به گوش می‌رسد به گونه‌ای که نمایندگان مجلس خواستار بازشدن پای تحقیق و تفحص به تاریکخانه وزارت آموزش وپرورش هستند.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از تسنیم؛ صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال 73 با هدف ارائه خدمت به ویژه در ایام بازنشستگی فرهنگیان پا به عرصه وجود گذاشت این روزها نه تنها در عرصه خدمت‌رسانی به مخاطبان خود ناکام مانده است که زمزمه‌های فساد مالی و دریافت پاداش‌‌ها و حقوق‌های نجومی از این صندوق به گوش می‌رسد.

عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان سال‌هاست که مورد انتقاد است و این صندوق با ده‌ها شرکت زیرمجموعه از بانک تا پتروشیمی در ارائه خدمات قابل قبول به جامعه مخاطبانش توفیقی نداشته در حالیکه سرمایه‌های این صندوق با کسر 5 درصد از حقوق فرهنگیان و واریز 5 درصد سهم دولت کسب شده است.

انتخاب اعضای هیئت مدیره، مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و بازرس از وظایف و اختیارات هیئت امنای صندوق ذخیره است و رئیس هیئت امنا وزیر آموزش و پرورش، نایب رئیس هیئت امنا معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و در این میان پنج نفر از فرهنگیان شاغل، بازنشسته یا متخصصان اقتصادی کشور به انتخاب وزیر آموزش و پرورش نیز به عنوان اعضای هیئت امنا انتخاب می‌شوند و تصمیمات صندوق ذخیره از سوی وزارت آموزش‌وپرورش تعیین می‌شود.

** اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان؟

صندوق ذخیره در حالی با سرمایه‌ مادی فرهنگیان اقدام به فعالیت‌ اقتصادی می‌کند که به عنوان تاریکخانه وزارت آموزش‌وپرورش مشهور است و در رابطه با عملکرد مالی آن اما واگرهای بسیاری مطرح است، اما و اگرهایی که بی‌پاسخ ماندن آنها منجر شده است تا طی ماه‌های اخیر اخبار متعددی از اختلاس تا فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان به گوش برسد.

اخیراً خبری منتشر شده که از اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان توسط مدیرعامل آن و بازداشت وی خبر می‌دهد اما شهاب‌الدین غندالی در گفت‌وگو با تسنیم ضمن رد خبر بازداشتش می‌گوید: برای پاره‌ای توضیحات درخصوص بانک سرمایه احضار شده بودم.

** سه هزار میلیارد تومان سرمایه بانک سرمایه در دست 5 نفر

وی می‌افزید: مجموعه معوقات بانک سرمایه 4 هزار و 400 میلیارد تومان است که سه هزار و 285 میلیارد آن دست 5 نفر است و وثیقه‌های قوی گرفته نشده است و سه سال است تلاش می‌کنیم تا این پول بازگردد.

به گزارش تسنیم،‌ یکی از مهم‌ترین محورهای تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره مربوط به معوقات بانکی بانک سرمایه است.

غندالی همچنین در هفته‌های اخیر با انتشار فیش حقوقی خود عنوان کرده بود: در سال 92 معادل 9 میلیون تومان، سال 94 معادل 11 میلیون و 263 هزار تومان و سال 95 معادل 13 میلیون و 614 هزار تومان حقوق دریافت کرده است.

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به عنوان یکی از نمایندگان مصر به تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان معتقد است که در صورت انجام تفحص، فسادهای مالی این صندوق نمایان خواهد شد و قطعاً ردی‌ از فیش‌های نجومی را در آنجا خواهیم داشت.

چرا صندوق ذخیره که شرکت‌های بسیاری زیرمجموعه آن فعالیت می‌کنند، نتوانسته خدمات رفاهی قابل قبولی را به فرهنگیان ارائه کند و عمده خدمات این صندوق به ارائه کارت‌های متفاوت از صدرا تا حکمت خلاصه شده است که تمام این طرح‌ها نیز با شکست مواجه شده‌اند.

** 1500 میلیارد تومان باید به خروجی‌های آموزش وپرورش بپردازیم

مدیرعامل صندوق ذخیره به این سؤال اینگونه پاسخ می‌دهد: 1300 میلیارد تومان از سهام این صندوق در وثیقه بانک ملی است که نمی‌توانیم با آن سودسازی کنیم.در تلاش هستیم تا سرمایه‌های راکد صندوق را فعال کنیم و به‌سمت چرخه سودآوری بیاوریم هم‌اکنون روند افزایش بازنشستگی را در آموزش و پرورش شاهد هستیم و تا سال‌های آینده 150 هزار معلم بازنشسته می‌شوند که صندوق ذخیره فرهنگیان باید 1500 میلیارد تومان به خروجی‌های خود پرداخت کند.

وی ادامه می‌دهد: در سه سال اخیر دولت هیچ پولی به ما پرداخت نکرده است در حالی که دارایی ما چهارهزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و دولت 700 میلیارد تومان به ما بدهکار است که اگر پرداخت می‌شد وضعیت مالی صندوق نسبت به گذشته بسیار بهتر بود.

** پاداش‌ها و حقوق‌های میلیونی در صندوق ذخیره

غندالی در خصوص پرداخت پاداش به هیئت مدیره می‌گوید: در سال 91 پاداش هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان 4صدم سود اعلامی یعنی معادل 140 میلیون تومان برای 5 عضو، در سال 92، 160 میلیون تومان برای 4 نفر، در سال 93، 260 میلیون تومان برای 7 نفر و در سال 94 هیئت امنا پاداش پرداختی را صفر ریال تعیین کرده است.در پتروشیمی کیمیاحقوق مدیران زیر 17 میلیون تومان است در شرکت پتروفرهنگ و شرکت ساختمانی معلم مجموعه حقوق دریافتی 14 تا 16 میلیون تومان و در ماشین سازی اراک مجموعه حقوقی دریافتی 14 تا 16 میلیون تومان است.

** 25 شرکت زیرمجموعه صندوق ذخیره

به گزارش تسنیم، صندوق ذخیره فرهنگیان با حدود 25 شرکت زیرمجموعه در بخش‌های مختلفی فعالیت می‌کند که عبارتند از گروه صنایع آموزشی با 4 شرکت، خدمات رفاهی با سه شرکت، گروه انرژی با 5 شرکت از جمله شرکت پتروشیمی خراسان، پترو فرهنگ و کیمیای پارس خاورمیانه، گروه صنعت با 6 شرکت از جمله ماشین سازی اراک، گروه بورس، بانک و بیمه با 7 شرکت از جمله بانک سرمایه و بیمه معلم.

در حالی که صندوق ذخیره فرهنگیان با حدود25 شرکت زیرمجموعه به فعالیت‌ اقتصادی از صادرات، ساخت مسکن،‌خرید و فروش سهام،‌ بورس، پتروشیمی، ماشین سازی و ... مشغول است چرا مسئولان صندوق اعلام می‌کنند که برخی از شرکت‌های زیرمجموعه زیان‌ده هستند آیا این ناشی از ضعف مدیریتی حاکم بر این موسسه است یا فعالیت ده‌ها شرکت در بخش‌‌های مختلف و نبود نظارت کافی منجر شده است تا فرصت مناسبی برای حیف و میل و سوءاستفاده از سرمایه‌های فرهنگیان ایجاد شود؟

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 229
 • آی پی دیروز : 267
 • بازدید امروز : 685
 • باردید دیروز : 1,095
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 6,366
 • بازدید ماه : 1,780
 • بازدید سال : 63,953
 • بازدید کلی : 3,342,700
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود