loading...
باشگاه دانشجومعلمان ایران
دانشجومعلم بازدید : 391 جمعه 25 تیر 1395 نظرات (0)

ثبت‌نام مدارس غیردولتی بخشی از مشکلات مردم در فصل تابستان است، مدارسی که ورود به آنها پس از عبور از سد آزمون، مصاحبه و شهریه ممکن است و در اغلب موارد همه چیز در اسناد صحیح است اما در واقعیت هزینه‌هایی چند برابر شهریه مصوب از خانواده‌ها اخذ می‌شود.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از تسنیم؛ هر سال تابستان حکایت ثبت‌نام خانواده‌ها در مدارس سرباز می‌کند، حکایتی که گاه با دردسرهای بسیاری همراه است، دردسرهایی که برای یافتن یک مدرسه مناسب به جان خریده می‌شود.

عده‌ای از خانواده‌ها با این استدلال که کیفیت آموزش در مدارس دولتی اُفول کرده است به دنبال ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس غیردولتی هستند اما صحت این استدلال جای بررسی دارد، اگرچه درخصوص کاهش سطح کیفیت مدارس دولتی تردیدی نیست اما اینکه مدارس غیردولتی با توجه به رقم بالای هزینه‌هایی که دریافت می‌کنند تا چه اندازه از کیفیت نصیب بُرده‌اند، جای سوال است.

** مرحله نخست ثبت‌نام، عبور از سد آزمون و مصاحبه

اغلب مدارس غیردولتی برای ثبت‌نام، آزمون ورودی و مصاحبه دارند. مدارسی که برای خود اسم و رسمی کسب کرده‌ و به ابرقدرتی در میان مدارس تبدیل شده‌اند فقط از دانش‌آموزان با معدل بالای 18 ثبت‌نام می‌کنند تا با قبولی آنها در کنکور به برگ افتخارات خود بیافزایند و از آن برای تبلیغات خود دستاویزی بسازند.

** مرحله دوم ثبت‌نام، لیستی از برنامه‌ها و هزینه‌های کلان

آزمون ورودی و مصاحبه حتی برای ورود به دبستان بخش تفکیک ناپذیر ثبت‌نام در مدارس غیردولتی است پس از این مرحله نیز لیستی از برنامه‌ها و هزینه‌های کلان برای خانواده‌ها ردیف می‌شود. برنامه‌های متعدد در قالب فوق برنامه‌های علمی و تفریحی از کلاس تست زنی و تقویتی دروس تا کلاس زبان، لگو، ژیمناستیک و اردوهای تفریحی.

برای بررسی وضعیت ثبت‌نام در مدارس غیردولتی به تعدادی از آنها مراجعه کردیم.

** شهریه 10 تا 17 میلیون تومانی

دبستان دخترانه در منطقه سه تهران:‌ این دبستان اگر چه معتقد بود برای ثبت‌نام در کلاس اول ابتدایی شهریه مصوب آموزش‌وپرورش یعنی 5.5 میلیون تومان را دریافت می‌کند اما با لیست کردن برنامه‌هایی همچون کلاس زبان این هزینه را به 8 میلیون تومان رساند.

دانش‌آموز کلاس اول باید از ساعت 7.30 صبح تا 14.30 بعدازظهر در مدرسه حضور یابد و هر روز در کلاس زبان شرکت کند. این مدرسه صرفاً 2.5 میلیون تومان شهریه اضافه برای برگزاری کلاس زبان از خانواده‌ها دریافت می‌کند و عجیب‌تر آنکه مدعی بود در طول سال هم اردوی تفریحی برگزار که هزینه آن جداگانه دریافت می‌شود.

دبستان دیگری نیز برای ثبت‌نام در پایه اول دبستان هزینه 10 میلیون تومانی از خانواده‌ها دریافت می‌کند.

دبیرستان دخترانه: این دبیرستان که دربدو ورود سی‌دی‌ها و جزوه‌های متعددی را به متقاضیان با هدف معرفی مدرسه‌اش و توانمندی‌های آن ارائه می‌کند، مدعی است برای ثبت‌نام در دوره پیش‌دانشگاهی دو بسته آموزشی دارد، بسته نخست که هزینه آن 12 میلیون تومان و بسته ویژه که هزینه 17 میلیون تومانی را به همراه دارد.

در اغلب مدارس غیردولتی، آنچه که آموزش‌وپرورش اعلام می‌کند، رعایت نمی‌شود به عنوان مثال مدارس ابتدایی اجازه تدریس زبان انگلیسی ندارند اما تمام مدارس ابتدایی آموزش زبان انگلیسی را دارند یا ممنوعیت تدریس کتاب‌های درسی در ایام تابستان که در اغلب موارد بخشی از کتاب‌‌های درسی در طول تابستان تدریس می‌شود.

** وقتی همه چیز در اسناد صحیح است

طبق بررسی‌های خبرنگار تسنیم، مدارس غیردولتی شهریه مصوب آموزش‌وپرورش را رعایت می‌کنند و در اسناد همه چیز کاملاً صحیح است اما بابت ارائه خدماتی همچون مشاور، کلاس زبان، ورزش، اردوی نوروزی، ناهار، استخر، کتابخانه ویژه و اردوی خارج از کشور هزینه‌های دیگری از خانواده‌ها دریافت می‌شود که گاه هزینه یک دبیرستان را به 20 تا 40 میلیون تومان می‌رساند. اغلب شهریه‌های بالا نیز بابت برگزاری اردوهای خارج از کشور توسط مدارس غیردولتی است.

هزینه‌های اضافه با این ترفند از خانواده‌ها دریافت می‌شود که اگر فرزند شما در فلان کلاس یا اردو شرکت نکند دربرابر سایر همکلاسی‌های خود سرخورده و به لحاظ روحی آسیب خواهد دید.

این مدارس در برابر این پرسش که چرا هزینه‌های کلان از خانواده‌ها دریافت می‌کنند، می‌گویند: برنامه‌ها اختیاری است و خانواده‌ها درصورت عدم تمایل از آن استفاده نکنند.

** بالاترین و پایین ترین نرخ شهریه مدارس غیردولتی از 5 میلیون تا 10 میلیون تومان

مجتبی زینی‌‌وند مدیرکل مدارس غیردولتی آموزش‌وپرورش می‌گوید: امسال برنامه مصوب مدرسه و فعالیت‌های فوق برنامه را در قالب شهریه مصوب اعلام کرده‌ایم. یعنی از ساعت 7:30 تا 14:30که دانش‌آموز در مدرسه حضور دارد باید یک شهریه را پرداخت کند و مدارس اجازه دریافت هزینه بیشتری را ندارند.

زینی‌وند با اشاره به کمترین و بیشترین میزان شهریه در مدارس غیردولتی شهر تهران، بیان کرد: درصد رشد شهریه در مقطع پیش دانشگاهی و متوسطه دوم در شهر تهران زیر 15 درصد است همچنین در دوره ابتدایی 31 ساعت ارائه درس داریم که 25 ساعت آن برنامه مصوب رسمی و 6 ساعت فوق برنامه است و کمترین میزان شهریه در دوره ابتدایی در شهر تهران 2 میلیون و 22 هزار تومان و 5 میلیون و 595 هزار تومان است. در دوره متوسطه اول 38 ساعت برنامه درسی داریم که 30 ساعت مصوب رسمی و 8 ساعت فوق برنامه است. کمترین میزان شهریه مدارس غیردولتی پایتخت در دوره متوسطه اول 2 میلیون و 990 ومان و بیشترین آن 6 میلیون و 856 هزار تومان است.

مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش افزود: در دوره متوسطه دوم 42 ساعت برنامه درسی داریم که 34 ساعت آن مصوب و 8 ساعت آن فوق برنامه است که براین اساس کمترین میزان شهریه 3 میلیون و 780 هزار تومان و بیشترین میزان آن 8 میلیون 419 هزار تومان است. در دوره پیش دانشگاهی 40 ساعت برنامه درسی داریم که 16 ساعت آن فوق برنامه است یعنی بیشترین ساعت فوق برنامه را با توجه به انتظارات اولیا در دوره پیش دانشگاهی را داریم و براین اساس کمترین میزان شهریه 4 میلیون و 527 هزار تومان و بیشترین آن 10 میلیون 524 هزار تومان است.

عمده‌ترین تخلفات مدارس غیردولتی برای دریافت هزینه‌های کلان مربوط به فوق‌برنامه‌هاست به عنوان مثال مدرسه‌ای، برای برگزاری اردوهای آموزشی و تربیتی یا برنامه‌های مختلفی که برای دانش آموزان در طول سال در نظر می‌گیرد، ممکن است مبلغی حتی دو سه برابر شهریه مصوب دریافت کند.

رضا نهضت کارشناس آموزشی در این رابطه به تسنیم می‌گوید:‌ در برخی مدارس غیردولتی به علت کیفیت بالای آموزشی و تربیتی، اولیا حاضرند حتی چند برابر شهریه مصوب را بپردازند. این مدارس مشکلی به نام ورودی دانش آموز ندارند. بیشتر مشکل، به مدارس درجه دوم غیر دولتی، که تعداد آنها بیشتر از دسته اول است، برمی‌گردد. این مدارس، اولاً به خاطر ورودی کم دانش‌آموز و نیز نداشتن کیفیتی بالاتر از مدارس دولتی، ممکن است برای سود بیشتر، از هر روش غیر اخلاقی، برای دریافت شهریه استفاده کنند. در واقع این مدارس، به مقداری که هزینه دریافت می‌کنند، خدمات ارائه نمی‌کنند و به عبارتی کم‌فروشی می‌کنند.

نهضت با بیان این که مهمتر از شهریه مدارس غیر دولتی، نحوه نظارت بر این مدارس است، افزود: متأسفانه، برخی مدارس درجه دوم غیر دولتی، ممکن است برای جذب دانش آموز به دادن آمار دروغ و کذب روی بیاورند. بسیاری از این مدارس را می‌بینیم که بهترین رتبه کنکورشان، بالاتر از دو هزار بوده است، اما برای جذب مشتری و فریب افکار عمومی، اعلام می‌کنند که تمام فارغ التحصیلانشان در دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شده‌اند یا مثلاً ممکن است برای موفق نشان دادن دستاوردهای مدرسه، معلمان را مجبور به دادن نمره‌های غیر واقعی بکنند و برخی از معلمان هم برای ادامه کار محبور به این کار شوند. دست کاری در لیست نمره‌ها، دادن سوالات امتحانی به دانش آموز و مواردی از این دست از دیگر کارهایی است که متاسفانه در برخی از این مدارس دیده می‌شود.

** سازمان تعزیرات آستین‌ها را بالا زد

به گزارش تسنیم، با توجه به حجم شکایات متعدد خانواده‌ها از مدارس غیردولتی و انتقاد از ضعف عملکرد آموزش‌وپرورش در نظارت‌های صورت گرفته،‌ سازمان تعزیرات حکومتی برای تابستان امسال بحث نظارت بر ثبت‌نام مدارس غیردولتی را در دستور کار قرار داده است.

محمد بارانی معاون پیشگیری سازمان تعزیرات حکومتی با ارسال بخشنامه‌ای به مدیران اجرایی این سازمان تأکید کرده است:‌ با توجه به فرا رسیدن فصل ثبت‌نام و تاکید وزارت آموزش و پرورش بر رعایت مقررات اخذ شهریه از دانش آموزان از یک طرف و وصول برخی گزارش ها در خصوص بروز تخلف و اخذ شهریه مازاد تعرفه های مصوب در فرآیند ثبت نام دانش آموزان در مدارس (به ویژه مدارس غیرانتفاعی) از طرف دیگر، لازم و ضروری است تا با هماهنگی و تعامل با مدیران آموزش و پرورش در سطوح استان و شهرستان های تابعه اقدامات و پیش بینی‌های لازم برای پیشگیری از ارتکاب تخلفات احتمالی از جمله نصب تعرفه های مصوب در محل ثبت‌نام به نحوی که قابل رویت برای والدین و دانش آموزان باشد و آگاه سازی آنان به هر روش دیگر و همچنین اطلاع رسانی صلاحیت قانونی این سازمان برای رسیدگی به شکایات مردمی در این خصوص و واکنش قانونی در قبال تخلفات ارتکابی مدیران و مسئولان ثبت نام مدارس مربوطه و سایر اقدامات پیشگیرانه را به عمل آورند.

به گزارش تسنیم، کم نیست تعداد مدارس غیردولتی که هزینه‌های کلانی را از خانواده‌ها برای ثبت‌نام دریافت می‌کنند اما در این میان نباید از نظارت جدی‌تر بر این مدارس به منظور عدم تبدیل آنها به بنگاه‌های اقتصادی غافل ماند و در سوی دیگر ماجرا توجه خاص به مدارس دولتی که اغلب دانش‌آموزان کشور را در خود جای داده‌اند،‌ یکی از وظایف مهم آموزش‌وپرورش است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 11
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 174
 • آی پی دیروز : 298
 • بازدید امروز : 1,223
 • باردید دیروز : 1,813
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 9
 • بازدید هفته : 1,223
 • بازدید ماه : 44,966
 • بازدید سال : 190,783
 • بازدید کلی : 3,469,530
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود