loading...
باشگاه دانشجومعلمان ایران
دانشجومعلم بازدید : 668 یکشنبه 24 مرداد 1395 نظرات (1)

جمعی از دانشجو معلمان فعال فرهنگی پردیس ها و مراکز استان تهران در بیانیه ای نسبت به اتفاقات دانشگاه فرهنگیان واکنش نشان دادند.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از راه دانا؛ جمعی از دانشجو معلمان فعال فرهنگی پردیس ها و مراکز استان تهران در بیانیه ای نسبت به اتفاقات دانشگاه فرهنگیان واکنش نشان دادند.

متن کامل این بیانهی به شرح زیر می باشد:

باسمه تعالی

من عمل صالحا من ذکر او انثی و هو مؤمن فلنحیینه حیاة طیبه و لنجزینهم اجرهم باحسن ماکانوا یعملون ( ۹۷ نحل )

دانشگاه فرهنگیان قله تعلیم و تربیت کشور و قرارگاه تکوین شخصیت معلم و پرورش نیروی طراز جمهوری اسلامی می باشد. به همین منظور به طور مرتب مقام معظم رهبری (حفظه الله) همه ساله از بدو تأسیس دانشگاه، طی سال های ۹۲،۹۳،۹۴و ۹۵ بسیار شفاف و روشن انتظارات و مطالبات خویش را از دانشگاه فرهنگیان و مسئولین کشور بیان فرموده اند. لذا انتظار می رفت توصیه ها و مطالبات رهبر فرزانه انقلاب سرلوحه کار، برنامه و مأموریت اصلی مسئولان و دست اندرکاران باشد که متأسفانه نه تنها این مهم محقق نگردید بلکه در بسیاری از موارد عکس انتظارات معظم له را در مدیریت دانشگاه در بخش ستادی و مدیریت پردیس ها و مراکز در بخش صف شاهد بوده ایم.

الف) مقام معظم رهبری در ۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ در خصوص دانشگاه فرهنگیان فرموده اند :

– دانشگاه فرهنگیان خیلی مهم است، باید به طور جدی به آرایش درونی آن توجه شود.

– اینجا شخصیت معلمین ساخته می شود .

– آموزش و پرورش و آموزش عالی باید همه پشتیبانی های ممکن را از این دانشگاه بکنند.

اولا قدر مسلم ستاد پیگیری مطالبات مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان بسیار ضعیف عمل کرده و تا کنون کارنامه موفقی از تلاش ها و اقدامات احتمالی خود را برای اطلاع عموم اعم از استادان، کارکنان و دانشجومعلمان اعلام ننموده است.

ثانیا آنچه مشهود هست، در توجه به آرایش درونی که شامل استخدام و بکارگیری نیروهای متخصص، کارآمد، دلسوز، متعهد، مؤمن و آشنا به فلسفه و اساس تعلیم و تربیت و علی الخصوص تربیت معلم می باشد غفلت شده و بلکه در بسیاری از موارد نظاره گر خلاف این جریان بوده ایم و در پردیس ها و مراکز افراد متعهد، مؤمن و انقلابی با روحیه ی جهادی را حذف نموده و از صفحه بیرون رانده و با بی مهری با آنان رفتاره نموده اند.

ثالثا دانشگاه در انجام مهم ترین تکلیف خود که تربیت شخصیت معلمی در محیط شبانه روزی و فرصت های آموزشی و  فرهنگی است به شدت دچار ضعف و ناتوانی می باشد به نحوی که نه تکلیف سرانه فرهنگی را در طول این مدت روشن کرده و نه برنامه ای جامع و اثر بخش و پایدار ارائه نموده است و عملا اوقات شبانه روزی دانشجو معلمان در اثر بی برنامگی و عدم حضور مسئولان فرهنگی در ساعات بعد از زمان آموزشی در پردیس ها و مراکز موجب رخوت و بروز آثار سوء در تربیت شخصیت دانشجومعلمان شده و حتی فراتر از آن انگیزه و توانایی دانشجویان را بدلیل همین بی توجهی ها رو افول و نابوده برده است. و به طور کلی حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه طی چهار سال گذشته تقریبا هیچ تاثیر مثبت و برنامه ای مشخص برای ارتقاء سطح فرهنگ و تربیت شخصیت دانشجو معلمان نداشته و از این لحاظ به شدت دچار ضعف در ایدئولوژی، عمل و روش های تربیتی است که این به سبب بکار گماردن افرادی است که دغدغه تربیت معلم و رفتار انقلابی و جهادی ندارند و بیشتر وقت خود را صرف امور نامرتبط و مسائل حاشیه ای  می کنند.

رابعا انتظار می رفت آموزش عالی و سایر نهاد ها هم از این دانشگاه نو پا مطابق توصیه های مقام معظم رهبری حمایت می نمودند که متأسفانه این مهم محقق نگردیده و این در واقع عدم پیگیری و تلاش مسئولان دانشگاه برای برقراری ارتباط موفق و هدفمند با سایر نهاد ها را می رساند و از سویی مبین فقدان دغدغه فرهنگی و تربیتی و عدم تلاش در جهت اصلاح امور و تعالی تربیت معلم و همچنین بی توجهی نسبت به رهنمود های حکیمانه مقام معظم رهبری از سوی مدیریت دانشگاه و سایر نهاد ها و دستگاه ها است.

ب) مقام معظم رهبری در ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ در خصوص دانشگاه فرهنگیان فرموده اند :

– این دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم با دانشگاه های معمولی فرق دارد.

– لکن این دانشگاه است، علاوه بر این امتیاز تولید معلم مخصوص این دانشگاه است.

نحوه ی اداره ی پردیس ها و مراکز با استانداردهای دانشگاهی بسیار فاصله دارد و آنچه مشهود و مسلم است بیشتر به مدیریت مدارس شبانه روزی شباهت دارد تا به یک مجموعه دانشگاهی! و در همین راستا طرز رفتار و برخورد بسیاری از دست اندرکاران مناسب شأن دانشجومعلمان نیست. بعلاوه کیفیت غذا، استراحتگاه، امکانات فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و ورزشی کمتر از حداقل های مد نظر در معیار های دانشگاهی می باشد و هرگاه مطالبه ای از جانب دانشجومعلمان نسبت به این حقوق مسلم صورت گیرد علاوه بر برخورد سلبی و چکشی، با بهانه نبود بودجه و امکانات از ناحیه مسئولین مواجه می شوند.

ج) مقام معظم رهبری در ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ در خصوص دانشگاه فرهنگیان فرمودند:

 همه ی فرآیند ها در این دانشگاه به ویژه بررسی صلاحیت ها برای جذب معلمان، محتوای دروس، انتخاب اساتید و اعضای هیأت علمی باید سالم و مطابق با معیار های اسلام و انقلاب باشد.

اولا دانشگاه به شدت در خصوص توجه به صلاحیت های جذب برخی دانشجومعلمان و بخصوص استادان دچار ضعف و بی برنامگی بوده و با کوتاهی و کم دقتی بسیاری در گزینش و تایید صلاحیت ایشان مواجه است و در برخی پردیس ها و مراکز از افرادی دعوت به تدریس شده که صرفا موقعیت و یا نفوذی در سازمان مرکزی یا مدیریت استان های دانشگاه و یا آموزش و پرورش و… داشته اند و به کیفیت و اصالت ( مومن و انقلابی بودن ) که توصیه مقام معظم رهبری می باشد کم توجهی شده است.

ثانیا برنامه درسی تربیت معلم عملی نشده و در خصوص تعیین تعداد و نوع واحد های درسی و یا روشن ساختن وضعیت فارغ التحصیلی و نحوه آزمون جامع و امثالهم نیز این دانشگاه در عمل با چالش و ضعف همراه است.

د) مقام معظم رهبری در ۱۳ اردیبهشت سال ۱۳۹۵ در خصوص دانشگاه فرهنگیان فرموده اند :

یکی از چیز هایی که در آموزش و پرورش خیلی مهم است ، همین دانشگاه فرهنگیان است؛ همین که این جوانان عزیزمان، (یعنی) دانشجومعلم ها، آنجا هستند، این بسیار مهم است. هرچه می توان باید برای این مجموعه سرمایه گذاری در توسعه کمی و کیفی کرد؛ با همان معیار های متعالی که برای معلم لازم است … دوره های آموزشی کوتاه مدت هم می گذارند که البته اینها خیلی کارساز نیستند.

مدیریت دانشگاه فرهنگیان با اهتمامی که در اجرای ماده ۲۸ داشته عملا موضع گیری خود را در قبال رسالت اصلی دانشگاه که برگزاری دوره چهارساله شبانه روزی و تلاش برای تربیت شخصیت معلم طراز نظام اسلامی است روشن ساخته است. کاملا هویدا است که پذیرش فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها و برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت، منهای توجه به نکات تربیتی و فرهنگی و اصول حاکم  بر مدیریت فرصت های شبانه روزی در قبال این افراد، عملا دانشگاه را از مدار و مسیر اصلی منحرف ساخته است و نهایتا به تعطیلی دانشگاه و انحراف از مسیر و هدف اصلی منجر خواهد شد و به تولید معلم مورد انتظار و در شأن و طراز جمهوری اسلامی نخواهد انجامید.

لازم به تذکر است در قبال مواردی که در بالا به آن اشاره شد اسناد و مصادیقی موجود است که در صورت ادامه ی این روند و تمکین ننمودن به فرمایشات و توصیه های حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب و عدم اجرایی ساختن منویات معظم له در همه ارکان و ابعاد دانشگاه در بیانیه های بعدی از آن ها پرده برداشته و به تفصیل وضعیت بحرانی دانشگاه را بیان خواهیم نمود.

در پایان ما امضا کنندگان این بیانیه به نمایندگی از دانشجو معلمان سراسر کشور ضمن اعلام نارضایتی خود از مشی مدیریت حاضر دانشگاه خواستار اصلاح امور و اقدام عاجل همه مسئولین و نهاد های ذیربط نسبت به این مهم هستیم.

و السلام علی من اتبع الهدی

۲۳ مرداد

۱۳۹۵

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط نرگس در تاریخ 1395/05/24 و 20:16 دقیقه ارسال شده است

کاش تو همین بیانیه به تفصیل اوضاع پرداخته بودند... مطالبات خیلی سریع پیگیری نمی شوند


کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 7
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 206
 • آی پی دیروز : 274
 • بازدید امروز : 660
 • باردید دیروز : 1,192
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 7
 • بازدید هفته : 660
 • بازدید ماه : 28,195
 • بازدید سال : 58,247
 • بازدید کلی : 3,336,994
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود