loading...
باشگاه دانشجومعلمان ایران
دانشجومعلم بازدید : 425 سه شنبه 12 مرداد 1395 نظرات (0)

در حالی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی در ماه‌های اخیر بنا به گفته خودشان به دلیل بلاتکلیفی شغلی دست به تجمع و اعتراض زده‌اند که آموزش وپرورش می‌گوید؛ از ابتدای بکارگیری این افراد به آنها وعده استخدام نداده‌ایم و صرفا از بخش غیردولتی خرید خدمت کرده‌ایم.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از ایلنا؛ در ماه‌های اخیر چندین بار حدود چند صد نفر از آموزش‌دهندگان نهضت سودآموزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. این تجمع‌کنندگان نسبت به بلاتکلیفی شغلی خود و عدم تحقق وعده‌ها اعتراض داشته و دارند. این در حالیست که آموزش و پرورش بر این باور است که کسی به آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی وعده استخدام در آموزش و پرورش نداده و از طرفی دیگر استخدام در این وزارتخانه ردیف استخدامی می‌خواهد و مراحل قانونی دارد.

واکنش آموزش و پرورش به اعتراض آموزش‌دهندگان:

از بخش غیردولتی صرفا خرید خدمت کردیم

_ در همین رابطه رییس سازمان نهضت سوادآموزی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در واکنش به اعتراض و تجمعات اخیر این گروه از آموزش‌دهندگان، می‌گوید: اگر آموزش و پرورش در یک موضوعی از بخش غیردولتی خرید خدمت می‌کند، یعنی نمی‌خواهد؛ نیروی مستمر داشته باشد و یا تصدی‌گری کند. اگر سازمان نهضت سوادآموزی یا آموزش و پرورش میخواست؛ نیرویی را به صورت دایمی به کار گیرد، حتما از طریق فراخوان اعلام می‌کرد تا همه حق شرکت داشتند و آزمون استانداردی برگزار می‌شد و پس از آن گزینش، شرایط عمومی و اختصاصی فرد را بررسی می‌کرد و در نهایت دوره‌های آموزشی برای افراد برگزار می‌شد؛ مثل روش‌هایی که در مورد آموزشیاران در گذشته طی می‌کردیم.

*** یکی از افرادی که در تجمعات اخیر شرکت کرده‌است، می‌گوید: سالها در روستاهای دورافتاده و مالرو برای خدمت به مردم و ریشه‌کن کردن بیسوادی کار کردیم، اکنون پس از این همه سال، نه قرارداد استخدامی داریم و نه سابقه بیمه. به گفته این آموزش‌دهنده خواسته آنها جذب به صورت حق التدریس مشابه مربیان پیش‌دبستانی در آموزش و پرورش است.

تجمع کنندگان: سابقه بیمه نداریم

آموزش و پرورش: بیمه این افراد هر ماه پرداخت شده است

_ باقرزاده به اعتراض این آموزش‌دهنده پاسخ می‌دهد و می‌گوید: از سال 90 به بعد با مصوبه دولت و مصوبه شورای عالی آموزش عالی قرار شد، سازمان به روش خرید خدمت نیرو بگیرد، چون جامعه هدف رو به کاهش است و تعداد بیسوادان کمتر می‌شود. ما با همان سیاست و ماده 38 قانون تامین اجتماعی با موسسات غیردولتی به روش خرید خدمت قرار داد بستیم و بیمه از طریق این شرکت پرداخت شود و ما تاکنون حق بیمه را به شرکت‌های طرف قرار داد پرداخت کرده‌ایم. فعالیت آموزش‌دهندگان یک فعالیت داوطلبانه است و در قبالش هزینه آموزش به آنها پرداخت می‌شود.

وی ادامه می‌دهد: از ابتدا نیت بر این نبوده و هیچ کس هم این سیاست را دنبال نمی‌کرده که افراد بیایند، یک ماه، دو ماه یا  یکسال کار کنند و بعد مدعی استخدام شوند، چون اگر قرار بود؛ استخدام شوند، آموزشیاران سابق تبدیل وضعیت نمی‌شدند. ما هر سال بیمه را داده‌ایم و اخیرا دستورالعملی آماده شده که ماه به ماه بیمه این افراد را چه افراد آموزش گیرنده قبول شوند و چه نشوند، پرداخت شود.

*** در ماه‌های اخیر تجمع‌کنندگان بارها نامه‌نگاری‌هایی با وزارت آموزش و پرورش، کمیسیون آموزش مجلس و نمایندگان فراکسیون کارگری مجلس داشتند که در نهایت هفته اخیر آموزش‌دهندگانی که سه روز متوالی مقابل مجلس تجمع کردند؛ از دیدار با نمایندگان مجلس خبر دادند و گفتند: با نمایندگان کمیسیون آموزش مجلس دیدار داشتیم و آنها وعده دادند؛ پس از تعطیلات مجلس، طرح جذب حق التدریس آموزش‌دهندگان را به صحن علنی خواهند برد.

وعده استخدام به آموزش‌دهندگان و نیروهای آزاد نداده‌ایم

این در حالیست که رییس سازمان نهضت سواد آموزی استخدام را منوط به اخذ ردیف استخدامی از سوی دولت می‌داند و می‌گوید: بعضی نمایندگان درباره وضعیت این افراد به ما نامه می نویسند و ما توضیح داده و باز هم می‌گوییم که ما به روش خرید خدمت از موسسات غیر دولتی عمل می‌کنیم و وعده استخدام و بکارگیری هم نداده‌ایم، اما اگر شرایطی به وجود بیاید و آموزش و پرورش بخواهد نیرو جذب کند، افرادی که واجد شرایط هستند و همان شرایطی که آموزش و پرورش اعلام کرده را برخوردار هستند، علاقه‌مند به جذب نیرو هستیم و در این رابطه پیگیر هم بوده و هستیم، اما در نهایت تعهدی به این افراد نداده‌ایم.

*** بنا به گفته یکی دیگر از آموزش‌دهندگان معترض، از سال ۸۲ با نهضت سوادآموزی همکاری داشته، اما در حال حاضر نسبت به لغو قرارداد آموزش‌دهندگی در سال جدید و بلاتکلیفی شغلی نگرانیم و اعتراض داریم.

با آموزش دهنده‌ای که ضوابط را رعایت نکرده باشد، قطع همکاری می‌شود

_ باقرزاده همچنین در واکنش به گفته این معترض توضیح می‌دهد و می‌گوید: ما با هیچ آموزش‌دهنده‌ای قرارداد نداریم که حالا بخواهد لغو شود، اگر آن شرکتی که قرار داد داشتیم، تخلفی را مرتکب نشده، قرارداد با شرکت در سال جدید امضا می‌شود، اما ممکن است؛ آموزش‌دهنده‌هایی باشند که در انجام کار بعضی ضوابط را رعایت نکرده باشند و در سال جدید به آنها گفته می‌شود، با این آموزش‌دهنده نمی‌توانیم کار کنیم، مثلا در برخی استان‌ها تعداد آموزش دهنده‌ها زیاد است و معمولا با کسانی قرار داد بسته می‌شود که از شرایط علمی بهتری برخوردار هستند. 

کاهش سوادآموزان در برخی استان‌ها/ تاکنون براساس قانون کار عمل کرده‌ایم

وی می‌افزاید: در برخی استان‌ها جامعه هدف ما (سوادآموزان) کاهش یافته است؛ مانند سمنان که اگر قبلا با هزار نفر کار می‌کرده، در حال حاضر به دلیل کاهش سوادآموزان به 300 نفر آموزش دهنده نیاز دارد. بنابراین اگر سوادآموز نباشد، دیگر نیازی به آموزش دهنده نداریم، البته تاکنون ما با جمع کثیری از این افراد مواجه نشدیم که دعوت به همکاری نشده و یا لغو قرارداد شده باشند، البته ممکن است؛ قبل سال 90 ، سازمان با خود افراد قرارداد می‌بسته که البته من مسئولیتی نداشتم، اما از سال 90 به بعد ما خود را ملزم دانستیم که با یک بخش غیردولتی و دارای مجوزی قراردادها را منعقد کنیم. آنچه که ما تا الان انجام دادیم؛ تابع قانون کار است. الان هم تاکید می‌کنیم که بیمه ماهانه تامین اجتماعی یک ضرورت است؛ چرا که این موضوع برای آینده آنها خوب است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 165
 • آی پی دیروز : 223
 • بازدید امروز : 421
 • باردید دیروز : 611
 • گوگل امروز : 11
 • گوگل دیروز : 31
 • بازدید هفته : 1,659
 • بازدید ماه : 44,012
 • بازدید سال : 233,166
 • بازدید کلی : 3,243,009
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود