loading...
باشگاه دانشجومعلمان ایران
دانشجومعلم بازدید : 440 سه شنبه 26 مرداد 1395 نظرات (0)

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص اینکه «آیا ادعای نمایندگان مجلس بر وجود تخلف در اجرای ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان صحیح است؟»،‌ گفت:‌ معتقدم تخلفی وجود ندارد و کلیت آن بر اساس اساسنامه دانشگاه فرهنگیان انجام شده است.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از فارس؛ مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش امروز در حاشیه همایش و دوره آموزشی مسؤولان نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان سراسر کشور که در مجتمع آدینه در حال برگزاری است در خصوص اجرای ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و اینکه قرار بود دانشجویان رشته‌هایی از طریق آزمون جذب شوند که این دانشگاه توان اجرای آن رشته‌ها را ندارد، اظهار داشت:‌ بر اساس مفاد اساسنامه دانشگاه فرهنگیان که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است‌، این دانشگاه باید تنها مرجع ورودی نیرو به آموزش و پرورش باشد.

وی ادامه داد: اقتضای این امر، این است که از سایر مجاری دیگر، نیرو وارد آموزش و پرورش نکنیم، اما متأسفانه در این سال‌ها این موضوع وجود داشته است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش یادآور شد: درصدد هستیم بر اساس مفاد اساسنامه دانشگاه فرهنگیان با اولویت گرفتن نیرو از دیپلم و تربیت آنها به مدت 4 سال، آنها را آماده حضور در آموزش و پرورش کنیم.

نویدادهم اضافه کرد:‌ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان در ماده 28 خود اجازه داده است در آنجاهایی که اضطرار وجود داشته و اقتضا می‌کند با تشخیص دانشگاه فرهنگیان و نیازی که از سوی وزیر آموزش و پرورش اعلام می‌شود،‌ نیرو انتخاب کرده،‌ آموزش داده و وارد آموزش و پرورش کنیم؛ ضمن اینکه آموزش‌ها نیز برای مدت حداقل یکسال پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح آموزش دو ساله این نیروها نیز در حال برسی است،‌ گفت: قطعاً اگر این افراد که فارغ‌التحصیلان دیگر دانشگاه‌ها هستند با شرایط و شاخص‌های مورد نظر آموزش و پرورش همخوانی داشته باشند و در کنار آن دانش علمی، تخصصی و موضوعی خود را نیز در دیگر دانشگاه‌ها کسب کرده باشند، جذب می‌شوند؛ برای نمونه افرادی که لیسانس ریاضی، فیزیک و یا رشته‌های دیگر گرفته‌اند تحت آموزش مهارت‌های معلمی در کوتاه‌مدت قرار می‌گیرند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که در چه رشته‌هایی جذب نیرو صورت می‌گیرد،‌ یادآور شد: ماده 28 اساسنامه فرهنگیان تصریح می‌کند که دانشجو در رشته‌هایی جذب شود که این دانشگاه قابلیت جذب آنها را از کنکور سراسری ندارد اما در حال حاضر اینطور نیست.

نویدادهم عنوان کرد: نیاز آموزش و پرورش شرط است و اینکه چه رشته‌ای و در چه زمانی باشد شاید دانشگاه فرهنگیان بتواند در همه رشته‌ها نیرو جذب کند و آنها 5 سال دیگر وارد آموزش و پرورش بشوند، اما امروز کلاس مدرسه ما بدون معلم است.

وی تصریح کرد:‌ بر اساس بررسی‌هایی که در جلسات کارشناسی بین مسؤولان آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان انجام شده است، در خصوص رشته‌محل‌های که نیاز آموزش و پرورش است و نیز زمان آن به توافق رسیده‌ایم.

عضو هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان تأکید کرد:‌ طبق ماده 28 اجازه داده شده است در آن مناطقی که دانشگاه فرهنگیان، توانایی، فرصت و امکانات لازم را ندارد و از ظرفیت و خروجی‌های دانشگاه دیگر استفاده کند که این مهم باید با رعایت آموزش‌های مهارتی و معلمی صورت گیرد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اضافه کرد: دانشگاه فرهنگیان می‌تواند در همه رشته‌ها نیرو تأمین کند و  5 یا 10 سال دیگر آموزش‌ها را ادامه دهد و ما استنباط خلاف بودن ماده 28 را نداریم.

نوید ادهم یادآور شد: اینکه اصول، ضوابط و شایستگی معلمین در بین افرادی که امروز جذب شده‌اند وجود دارد یا خیر، باید در عمل و اجرا باشد؛‌ چرا که شاخص‌هایی را در شورای عالی آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان مصوب کرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ غیر از دانش موضوعی افراد باید آنها شایستگی‌های معلمی داشته باشند ضمن اینکه ما مهارت‌های تخصصی را نیز در دانشگاه آموزش می‌دهیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص اینکه آیا ادعای نمایندگان مجلس بر وجود تخلف در اجرای ماده 28 صحیح است،‌ گفت:‌ به نظر بنده تخلفی وجود ندارد و کلیت آن بر اساس اساسنامه دانشگاه فرهنگیان انجام شده است اما اگر برای نمونه دو مورد در جایی وجود داشته باشد و دانشجویی که وارد شده است شایستگی و ضوابط لازم را نداشته باشد و اسم آن تخلف باشد، بله اینطور است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش متذکر شد:‌ اشکالی که مطرح می‌شود، این است بعضی از افرادی که در دوره آموزشی شرکت کرده‌اند چنین ویژگی‌ها و شاخص‌های لازم را ندارند که در این خصوص باید چاره‌اندیشی کرد.

نویدادهم در واکنش به پرسش در خصوص موجه نبودن بعضی از دانشجومعلمان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دیگر برای ورود به آموزش و پرورش کشور،‌تصریح کرد: به این صورت گزارش مستمری نداریم؛‌ ما شاخص‌هایی را گذاشته‌ایم که بر اساس آن شاخص‌ها ورودی‌ها وارد این دانشگاه می‌شوند و باید خروجی‌ها نیز دارای این ویژگی‌ها باشند و صلاحیت لازم را کسب کرده باشند.

وی تأکید کرد: اگر در طول مدت آموزش این افراد برای مسؤولان دانشگاه اثبات شود که آنها شاخص‌های لازم را ندارند به طور طبیعی اجازه ورود آنها را به آموزش و پرورش نخواهیم داد، ضمن اینکه باید بدانیم آموزش و پرورش آنها را وارد سیستم می‌کند و از هر کجا که وارد می‌شوند، فیلتر نهایی نیز وجود دارد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که مشاهده می‌شود تعداد افراد جذب شده از طریق ماده 28 با تعداد ورودی و خروجی دانشگاه فرهنگیان همسان است،‌ افزود: این را تأیید نمی‌کنم؛ این ماده 28 اساسنامه است نه ماده یک یا 2 این اساسنامه و تمرکز دانشگاه باید بر روی مباحث دیگر آن اساسنامه باشد و ماده 28 استثناء‌ بوده و در انتهای اساسنامه دانشگاه فرهنگیان آمده است. 

نویدادهم تأکید کرد: اگر بخواهد ماده 28 به عنوان اصل مطرح شود قطعاً هیأت امنای دانشگاه نیز با آن مخالفت می‌کند و عددی در خصوص جذب در اساسنامه نداریم که مثلاً برای نمونه سالی 25 هزار فارغ‌التحصیل داشته باشیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه جذب در آموزش و پرورش از یک سو مبتنی بر نیاز این وزارتخانه است،‌ عنوان کرد: در این خصوص سایر زمینه‌ها نیز وجود دارد.

وی در خصوص بحث ارائه سیم‌کارت نوجوان و تولید آن توسط بخش خصوصی و با همکاری اپراتورها و ارائه در مدارس کشور، خاطر نشان کرد:‌هنوز این موضوع مصوب نشده است چرا که یک طرح و پیشنهاد است.

عضو هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان در تشریح ویژگی‌های سیم‌کارت نوجوان افزود: با توجه به اینکه سیم‌کارت‌های موجود بدون وجود حد و مرزی، امکان دسترسی به سایت‌ها و شبکه‌های دیگر را فراهم می‌کند و بر اساس تجربه‌های کشورهای دیگر، پیشنهاد سیم‌کارت نوجوان را داشته‌ایم.

نویدادهم بیان داشت:‌ هنوز این موضوع به مرحله اجرایی نرسیده است و تنها در حد طرح، پیشنهاد شده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 17
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 188
 • آی پی دیروز : 272
 • بازدید امروز : 1,256
 • باردید دیروز : 1,635
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 1,256
 • بازدید ماه : 60,819
 • بازدید سال : 260,798
 • بازدید کلی : 3,539,545
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود