loading...
باشگاه دانشجومعلمان ایران

رگزاری سفر زیارتی مشهد مقدس ویژه معلمان جدیدالورود به مدارس/ طراحی کارنامه شایستگی‌های اختیاری مع

دانشجومعلم بازدید : 636 یکشنبه 06 تير 1395 نظرات (0)

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان از برگزاری اردوی سیاحتی ـ زیارتی برای ۲۳ هزار دانشجومعلمی که قرار است مهر امسال وارد مدارس کشور شوند، خبر داد.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از فارس؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا صادق‌زاده معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان در نشست خبری که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد با بیان اینکه تربیت معلم در فضای این دانشگاه با هدف کسب شایستگی‌های معلمی انجام می‌شود، اظهار داشت: برنامه‌هایی که به عنوان فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه فرهنگیان می‌شناسیم، همه فعالیت‌های داوطلبانه و اختیاری دانشجومعلمان است؛ این برنامه‌ها متنوع و همسان با علایق و سلایق دانشجومعلمان طراحی می‌شود اما فوق برنامه و حاشیه‌ای نیست.

وی با تأکید بر اینکه برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی جزو برنامه‌های تربیت معلم است، افزود: در مقایسه با برنامه‌های درسی که از پیش تعیین شده و در کل کشور ثابت است، ملاک فعالیت‌های فرهنگی و هنری «تنوع» بوده و پاسخگوی نیاز دانشجومعلمان است.

* تصویب منشور فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان

حجت‌الاسلام والمسلمین صادق‌زاده به اقدامات فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: نخستین اقدام، تصویب منشور فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بود که منجر به انسجام بین تدابیر و برنامه‌ها می‌شود؛ ضمن اینکه این منشور معیاری برای نقد فعالیت‌های ماست.

وی به تهیه منشور حقوق و تکالیف دانشجومعلمان اشاره کرد و ادامه داد: فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه را سامان دادیم و بودجه سرانه در نظر گرفتیم که این بودجه طی چند سال گذشته، ۴،۳ برابر شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه شورای فرهنگی و اجتماعی استان‌ها را سامان دادیم، گفت: جشنواره‌های قرآن و عترت در این سال‌ها تنوع بیشتری پیدا کرد و امسال ۳۵ درصد دانشجومعلمان در این مسابقات شرکت کردند؛ ضمن اینکه شاهد حضور ۳۰ هزار دانشجو در جشنواره‌های فرهنگی و هنری در ابعاد مختلف بودیم.

وی با اشاره به مشارکت دانشجومعلمان در جشنواره فیلم رشد، اضافه کرد: اکران و نقد فیلم‌های رشد با هدف رشد سواد رسانه‌ای دانشجومعلمان در دانشگاه فرهنگیان برگزار می‌شود؛ ضمن اینکه آموزش فیلمسازی در پردیس‌های دانشگاه ارائه می‌شود.

* پیش‌بینی ۳ ساعت فرهنگی برای دانشجومعلمان

حجت‌الاسلام والمسلمین صادق‌زاده با تأکید به توسعه تشکل‌ها و انجمن‌ها، بیان داشت: تعداد تشکل‌ها حدود ۳ برابر شده است و اردوهای راهیان نور و سیاحتی ـ زیارتی در جهت گسترش هویت دینی و ملی، توسعه بسیار خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه در برنامه درسی دانشگاه، ۳ ساعت فرهنگی قرار دادیم، افزود: این ۳ ساعت، نمره ندارد و فقط فضای آزادی است که دانشجومعلمان می‌توانند در برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری و اردوها شرکت کنند.

* برگزاری اردوهای ایرانگردی و گردشگری ویژه دانشجومعلمان در تمام استان‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان به امضای تفاهم‌نامه با نهادهای مختلف اشاره کرد و اظهار داشت: با وزارت بهداشت تفاهم‌نامه داشتیم و کانون‌های سلامت در دانشگاه فرهنگیان راه‌اندازی شد؛ با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز تفاهم‌نامه امضا شد تا دانشجومعلمان برخوردهای فرهنگی و هنری را با کودکان ببینند.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، بیان داشت: اردوهای ایرانگردی و گردشگری را راه‌اندازی کردیم که سال گذشته در ۸ استان اجرا شد و امسال در تمام استان‌ها برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اردوهای حیات طیبه، افزود: این اردوها به صورت استانی برگزار می‌شود و به صورت متمرکز هم در مشهد مقدس برگزار شد.

* ثبت فعالیت‌های فرهنگی دانشجومعلمان در درگاه فرهنگی وزارت علوم

حجت‌الاسلام والمسلمین صادق‌زاده با بیان اینکه سال تحصیلی پیوسته از دیگر برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان است، گفت: معتقدیم دانشگاه تعلیم می‌شود اما تربیت معلم تعطیل نمی‌شود و فعالیت‌های فرهنگی ما به سمت فعالیت‌های تابستانی بانشاط حرکت می‌کند. 

وی با تأکید بر راه‌اندازی درگاه‌ فرهنگی، افزود: کارهای فرهنگی و اجتماعی مختلفی که پردیس‌ها انجام می‌دهند در درگاه فرهنگی وزارت علوم ثبت‌ می‌شود؛ به عنوان مثال در حال حاضر اطلاعات دقیق داریم که چند دانشجو از برنامه‌های فرهنگی استفاده می‌کنند.

* برگزاری اردوی سیاحتی ـ زیارتی برای ۲۳ هزار دانشجومعلم فارغ‌التحصیل

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان از برگزاری اردوی سیاحتی ـ زیارتی برای ۲۳ هزار دانشجومعلمی که قرار است مهر امسال وارد مدارس کشور شوند، خبر داد و اظهار داشت: تصمیم گرفتیم در پایان دوره آموزشی این دانشجومعلمان، یک سفر معنوی به یادماندنی برگزار کنیم.

وی در خصوص برگزاری برنامه‌های فرهنگی برای مهارت‌آموزان ماده ۲۸ که همان پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش هستند، گفت: مهارت‌ها و شایستگی‌های معلمی در طرحی به نام «نقش تربیتی معلم» با وزارت وزارت آموزش و پرورش و معاونت فرهنگی و پرورشی برای دانشجومعلمان اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: هدفمان این است افرادی که طبق ماده ۲۸ استخدام می‌شوند بتوانند نقش تربیتی خود را با توجه به سند تحول ایفا کنند.

* ایده کارنامه شایستگی‌های اختیاری معلمان

حجت‌الاسلام والمسلمین صادق‌زاده در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص طرح اصلح گفت: این طرح در سال گذشته در دانشگاه مطرح شد و اینکه باید صلاحیت معلمی احراز شود و بر این اساس کارنامه و آزمون آماده شد و در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید.

وی ادامه داد: اما در اجرای این طرح شاهد مشکلاتی بودیم مبنی بر اینکه به لحاظ حقوقی چون ما در ابتدا به دانشجو معلمان نگفته بودیم که چنین آزمونی برایشان برگزار می‌شود، نمی‌توانستیم برای دانشجومعلمان سال‌های ۹۱ تا ۹۴ اجرا کنیم.

وی افزود: بر این اساس امسال، ایده کارنامه شایستگی‌های اختیاری معلمان را طراحی کردیم تا کسانی که داوطلبانه در فعالیت‌های فرهنگی و هنری شرکت می‌کنند، فعالیت‌هایشان دیده شود.

* فعالیت ۱۸ تشکل سیاسی در دانشگاه فرهنگیان

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان از فعالیت ۱۸ تشکل سیاسی از طیف‌های مختلف در این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: تا کنون ۸۰ نوبت کرسی آزاداندیشی در این دانشگاه برگزار شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در آموزش و پرورش فعالیت‌های سیاسی با روی خوش استقبال نمی‌شود، دانشجومعلمان رغبت زیادی به این فعالیت‌ها ندارند اما معتقدیم که در چارچوب ارزش‌های نظام، فعالیت‌های سیاسی برای دانشجومعلمان خوب است.

* دانشگاه فرهنگیان میزبان سی و یکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین صادق‌زاده با بیان اینکه توسعه و تحقیق فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه، نهادینه‌سازی تفکر و فهم قرآنی و به دنبال آن، سبک زندگی قرآنی دانشجومعلمان را تعقیب می‌کند، گفت: محور فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه، آموزه‌های قرآنی است و سایر اقدامات حول این محور اساسی سامان می‌یابد.

وی ادامه داد: آبان ماه سال‌جاری دانشگاه فرهنگیان میزبان تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی برگزار کننده سی و یکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور در مشهد مقدس است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فرهنگیان به حضور فعال این دانشگاه در بیست و چهارمین نمابشگاه‌ بین‌المللی قرآن کریم اشاره کرد و افزود: این اقدام به منظور معرفی توانمندی‌ها و دستاوردهای اساتید و دانشجویان ما در عرصه فعالیت‌های قرآن و عترت به اجرا در آمده است؛ برگزاری نشست‌های کارشناسی با مسئولان و دست‌اندرکاران نمایش و ارائه آثار هنری، برگزاری مسابقات قرآنی در سطوح مختلف و تبادل نظر با دانشجومعلمان و اساتید از برنامه‌هایی است که در این نمایشگاه مدنظر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲۳ کانون قرآن و عترت یا دینی و مذهبی با محوریت قرآن و عترت در مراکز و پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان فعال هستند و قریب به ۸ هزار دانشجو عضو این کانون‌ها هستند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 14
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 0
 • آی پی دیروز : 150
 • بازدید امروز : 1
 • باردید دیروز : 1,062
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 23
 • بازدید هفته : 4,318
 • بازدید ماه : 6,329
 • بازدید سال : 83,542
 • بازدید کلی : 3,093,385
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود