loading...

باشگاه دانشجومعلمان ایران

برگزاری امتحانات امسال دانش آموزان با سرو صدای زیادی همراه بود اما با توجه به این شرایط اظهارات مسئولان آموزش و پرورش رشد نمرات نهایی دانش آموزان را نشان می دهد.به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به ن

سریال پرماجرای امتحانات دانش آموزان/ پاسخ چندوجهی آموزش و پرورش به اتفاقات

دانشجومعلم بازدید : 361 سه شنبه 25 خرداد 1395 نظرات (0)

برگزاری امتحانات امسال دانش آموزان با سرو صدای زیادی همراه بود اما با توجه به این شرایط اظهارات مسئولان آموزش و پرورش رشد نمرات نهایی دانش آموزان را نشان می دهد.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ چندی است مسئله سؤالات امتحانی و صحت برگزاری آن در مدارس با اما و اگر‌های بسیاری روبه‌رو بوده است وبا وجودی که اکنون در زمان اعلام نتایج هستیم‌اما‌هم چنان این مساله در جریان است و صحبت های ضد و نقیض بسیاری مبنی بر اظهارات مطرح شده در ایام امتحانات وجود دارد.

موج  دنباله دار اعتراضات دانش آموزان 

در ایام برگزاری امتحانات نهایی دانش‌آموزان در برخی استان های کشوراعتراضات جمعی را در مقابل ادارات کل آموزش و پرورش منطقه خود مبنی بر سخت بودن، استاندارد نبودن سؤالات امتحانی وهم چنین‌نحوه نامناسب تدریس برخی معلمان انجام داده‌اند که برخی از مسئولان آموزش و پرورش واکنش‌هایی مبنی بر پیگیری اوضاع داشتند و همین امر باعث شد تا حدی از‌هیجانات و جریان‌سازی ناشی از استاندارد نبودن سؤالات کاسته شود و قرار بر این شد تا اعتراضات به جا مطابق معمول همیشه رسیدگی شود.

در این راستا چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش تهران گفت: با توجه به این مسئله که نمرات نهایی دانش آموزان در کنکور محاسبه می‌شود، مصححا‌ن نهایت دقت را در زمان تصحیح انجام می دهند.

وی هم چنین یادآور شد: با توجه به اين كه طراحي سوالات در سطح برنامه كتاب هاي درسي است ولي اعتراضات دانش آموزان بررسي و نتايج در اولين فرصت اعلام مي شود.

چنین صحبت هایی از سوی مسئولان آموزش و پرورش تسکینی بر فضای مشوش ایجاد شده بود و امیدهایی وجود داشت‌تا با این شرایط آرامش به جو امتحانات بازگردد و روند برگزاری همانند سال های پیش ، تکرار شود.

ماجرای لو رفتن سوالات،حقیقت یا کذب؟   

پس از چندی پرونده‌ای دیگر در ایام امتحانات گشوده شد‌و آن هم مسئله لو رفتن سؤالات امتحانی درس آمادگی دفاعی در شهر تهران‌بودکه این مسئله نیز با توضیحات مسئولان آموزش و پرورش شهر تهران رفع ابهام شد ودر این خصوص ثقفی تصریح کرد: سوالات امتحانی هماهنگ آمادگی دفاعی که در ساعت 10 صبح امروز برگزار شد، پیش از آن در هیچ جایی و در هیچ صفحه مجازی منتشر نشده است.

سخنگوی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران تاکید کرد: به طور قطع و یقین اعلام می‌کنیم که سؤالات امتحان پیش از زمان برگزاری دست هیچ فردی نبوده و در هیچ جایی منتشر نشده است.

 شواهد محکمی حاکی از صحت انجام امتحانات بود اما باز هم این مسئله از سوی برخی افراد که قصد جریان‌سازی برای برگزاری امتحانات را داشتند،شدت گرفت تا جایی صحبت‌هایی از سوی دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر لو رفتن سوالات و برخورد با متخلفان مطرح شد.

اظهارات دبیرکل شورای عالی به این شرح بوده است: " لو رفتن سؤالات و تخطی از قانون بسیار کم اتفاق می‌افتاد و در برخی موارد، مانند حادثه‌ای که متاسفانه چند روز قبل پیش آمد، علی رغم وجود قوانین و ضوابط، توسط خطای انسانی، تخلفی صورت گرفته است که باید با این موضوع برخورد قانونی شود که سیستم طبق ضوابط با آن برخورد می کند."

وی در خصوص بهره گیری از تکنولوژی جدید در روند توزیع سوالات امتحانی گفت: "البته استفاده از تکنولوژی‌های جدید بحث جدیدی است که به دوستان گفته‌ام که بررسی کنند اگر نیاز است، مصوبه جدیدی در شورای عالی آموزش و پرورش در این خصوص به تصویب برسد."

این مساله در حالی مطرح شد که چند روز پیش این اظهارات، اسفندیار چهاربند مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران بروز هر گونه تخلف و لو رفتن سوالات را تکذیب کرده بود و یاد آور شد: هیچگونه تخلفی در توزیع سوالات وجود نداشته و از فناوری‌های نوین برای توزیع سوالات استفاده شده که فعلا در مرحله آزمایشی است و پس از آن به طور رسمی اجرایی می‌شود چرا که روش‌های سنتی آسیب‌پذیر هستند. 

عمادی رئیس سنجش وزارت آموزش و پرورش نیزدر واکنش به چنین خبرهای چندوجهی اظهار کرد: برگزاری امتحانات در سطح کشور بدون هیچ گونه تخلف بوده است و هرگز مسئله لو رفتن سوالات صحت ندارد.

این اظهارات باعث شد جریان‌سازی منفی نسبت به ایام امتحانات و نوع برگزاری آن از بین رود و کمی آرامش در این فضا حاکم شود که البته باز هم این آرامش دوام چندانی نداشت.

فضای مجازی پا به میدان گذاشت

مطرح شدن لو رفتن سوالات و تکذیب آن ، پایان ماجرای پردردسر امتحانات امسال دانش آموزان نبود و باز هم صحبت‌های پراکنده‌ای از مناسب نبودن شرایط امتحانی مطرح شد تا آنجا که فضای مجازی نیز وارد این میدان شلوغ اتهامات به آموزش و پرورش شد.

 در این راستا برخی رسانه ها اخباری مبنی بر توزیع سوالات امتحانی در فضای مجازی وکانال‌های تلگرامی را به میان آوردند اما عمادی بلافاصله پس از انتشار چنین خبرهایی گفت: سوالاتی که در فضای مجازی پخش شده است هرگز سوالات امتحانات پایانی امسال نبوده  و با افرادی که با چنین تبلیغاتی دروغین قصد اخاذی و کلاهبرداری از دانش‌آموزان را داشتند برخود می شود. 

رئیس سازمان سنجش آموزش و پرورش ادامه داد: با همکاری حوزه حراست آموزش و پرورش این افراد مورد پیگیری قرار می‌گیرند تا مسئولان اصلی این کانال‌هارا بیابد و اقدامات قانونی برای آنها لحاظ شود.

پرونده امتحانات بسته شد؟   

بالاخره پس از اتفاقات مختلف  که امتحانات امسال دانش آموزان را در  روزهایی به صدر اخبار کشور رسانده بود ، 18 خرداد ماه به پایان رسد و رییس سازمان سنجش در خصوص عملکرد دانش آموزان و زمان اعلام نتایج عنوان کرد: حداکثر تا 28 خرداد زمان اعلام اولیه نتایج به پایان می‌رسد و پس از آن به اعتراض دانش‌آموزان پاسخ داده می‌شود.

عمادی ادامه داد: علی‌رغم فضا‌سازی مبنی بر سخت بودن سؤالات امتحانی‌ امسال؛ در همه استان‌ها وضعیت نمرات نسبت به سال قبل بسیار بالاتر بود و رشد نمرات نهایی را شاهد بودیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش و پرورش هم چنین در خصوص وضعیت برخورد با متخلفان فضای مجازی یادآور شد: بر اساس پیگیری‌های انجام شده از سوی مرکز حراست آموزش و پرورش اکنون سرشاخه‌های گروه‌هایی که به قصد کلاهبرداری‌ خبرهای کذبی‌ مبنی بر فروش سؤالات امتحانی‌ داشتند، شناسایی و دستگیر شدند.

عمادی افزود: برخلاف تمامی‌ فضاسازی‌های صورت گرفته مبنی بر استاندارد نبودن سؤالات و همچنین فروش سؤالات امتحانی‌ در فضای مجازی وضعیت برگزاری امتحانات در صحت و امنیت کامل بود و هیچگونه تخلفی صورت نگرفته است و صحبت‌های ضد و نقیض فقط موجب تشویش اذهان عمومی و بدبین کردن مردم نسبت به امتحانات آموزش و پرورش می‌شود.

پس از اظهارات مسئول برگزاری امتحانات  که پرونده امسال را مختومه اعلام کرد و پیگیری های بیشتر در خصوص متخلفان و دامن زدن به اینگونه حواشی را ضروری نمی دانست اما محسن موحد مدیر کل حراست وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: در دو درس زبان و ادبیات فارسی و فیزیک سوم تجربی خطای انسانی رخ داده و سوالات واقعی دقایقی قبل از امتحان منتشر شده است اما اطلاعات ما نشان می دهد در درس عربی رشته تجربی سوالات جعلی در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است. 

وی گفت : برخی سوالات امتحان نهایی به صورت جعلی در اختیار دانش آموزان قرار گرفته و برخی واقعی بوده است اما در مورد آنچه یکی از رسانه های تصویری پخش کرد، تیمی را مشخص کرده ایم که در حال بررسی و رسیدگی به موضوع تخلف هستند.

موحد ادامه داد: تاکنون آموزش و پرورش سه جلسه با پلیس فتای کشور برگزار کرده و در شناسایی شبکه های کلاهبرداری و جعل و افراد متخلف در آموزش و پرورش به موفقیت های خوبی رسیده ایم و با متخلفانی که فضای روانی و ناامنی را در خانواده ها ایجاد کرده اند با اشد مجازات برخورد می کنیم و به زودی اسامی این افراد اعلام می شود.

باتوجه به تمام مسائل پیش آمده در امتحانات امسال و پاسخ های نه چندان روشن برخی از مسئولان ، باید هم چنان منتظر ماند تا پاسخی روشن برای سوالات و ابهامات دریافت کرد و دید که آیا بالاخره آموزش و پرورش نمره قبولی در برگزاری امتحانت دریافت می کند یا خیر ؟ و با توجه به اینکه میزان تاثیر سوابق تحصیلی حساسیت امتحانات را دوچندان می کند ، تدابیر مناسبی برای کیفیت بخشی به امتحانات انجام شده؟

همچنان پیگیر این مساله هستیم تا ببینیم سرنوشت متخلفان چه شده و  مطالبات و اعتراضات دانش آموزان چه زمانی و چگونه پاسخ داده می شود و امیدواریم مسئولان مربوطه نیز در این مسیر همکاری لازم برای شفاف سازی مسائل مطرح شده را داشته باشند تا مانند اعتراضات و تجمع دانش آموزان در نخستین روزهای برگزاری امتحانات مبنی بر سخت و غیراستاندار بودن سوالات، پای رسانه های بیگانه و موج سازی منفی آن ها را در فضای آموزشی کشور باز نکنند.  

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 18
 • آی پی دیروز : 93
 • بازدید امروز : 105
 • باردید دیروز : 206
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 57
 • بازدید هفته : 2,571
 • بازدید ماه : 1,508
 • بازدید سال : 203,744
 • بازدید کلی : 2,998,858
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود