loading...

باشگاه دانشجومعلمان ایران

از «ساخت استارت موتور توسط معلم و محصلان یک هنرستان» تا «ماجرای نمایشی از سنت‌های ازدواج»

از «ساخت استارت موتور توسط معلم و محصلان یک هنرستان» تا «ماجرای نمایشی از سنت‌های ازدواج»

دانشجومعلم بازدید : 397 چهارشنبه 12 خرداد 1395 نظرات (0)

آقای فروزان معلم هنرستان امام علی(ع) گرمسار به همراه دانش‌آموزانش، دستگاه استارت موتور ساخته است.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از فارس؛ آقای فروزان معلم هنرستان امام علی(ع) گرمسار به همراه دانش‌آموزانش، دستگاه استارت موتور ساخته است.

به دلیل هزینه‌های زیاد خاموش و روشن کردن نمونه‌های آموزشی موتورهای خودرو در هنرستان‌های کشور، دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای رشته مکانیک خودرو از سال دوم صرفاً با موتورهای خاموش و در شرایط آزمایشگاهی کار می‌کنند و حرفه می‌آموزند.

از آنجا که با هر دستگاه استارت موتور، هر تعداد موتور خودرویی که در کارگاه موجود باشد روشن می‌شود، بسیاری از مشکلات سیستم آموزشی و هزینه‌های رشته‌های برق و خودرو در هنرستان‌های کشور با این دستگاه رفع می‌شود.

آقای فروزان و شاگردانش تاکنون یک دستگاه استارت موتور برای هنرستان امام علی(ع) گرمسار و یک دستگاه برای هنرستان شهید عباسپور سمنان ساخته‌اند و به زودی سفارش پنج دستگاه استارت موتور هنرستان‌های خوزستان را به این استان ارسال می‌کنند.

هزینه یک موتور روشن معمولی حدود 14 میلیون تومان است ولی با استارت موتور، هزینه هر موتور روشن به چهار میلیون تومان کاهش می‌یابد.

* اقدام خیرخواهانه بانوی خیّر نوش‌آبادی

انیسه امینی، منزل شخصی خود را با تمام امکاناتش به وسعت یک‌هزار متر مربع به نیت همسر مرحومش حاج حسینعلی صفوی نوش‌آبادی برای کمک به دانش‌آموزان منطقه وقف کرده است.

* مشارکت 3 میلیونی در پاسخ به پرسش مهر رئیس جمهور

حمیدرضا کفاش با اشاره به طرح پرسش مهر 16 رئیس جمهور گفت: در مهر ماه سال 94 رئیس جمهور سؤال «بعداز توافق هسته‌ای و لغو تحریم ها، فرصت‌های پیش روی ما چیست و چگونه باید به بهترین وجه از این فرصت‌ها استفاده کنیم» را برای دانش آموزان، فرهنگیان و اولیای دانش آموزان مطرح کرد تا ذهن افکار عمومی جامعه نسبت به این موضوع آماده شود.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش نیز با همین دیدگاه اقدامات لازم برای مشارکت گسترده معلمان، دانشجومعلمان، دانش‌آموزان و اولیای آنها را برای پاسخ به این پرسش فراهم کرد به گونه‌ای که در بخش آموزشگاهی 3 میلیون و 219 هزار و 494 اثر به دبیرخانه کشوری پرسش مهر 16 ارسال شده است  که پس از ارزیابی طرح‌ها و داوری صورت گرفته، 213 اثر به عنوان منتخب کشوری برگزیده شد.

رئیس ستاد پروژه مهر 16 رئیس جمهور تصریح کرد: از تعداد 213 آثار منتخب کشوری، سهم دانش‌آموزان 68 اثر،‌ فرهنگیان 104 اثر، دانشجومعلمان 35 اثر، مدارس خارج از کشور 3 اثر و خانواده‌ها 3 اثر اشت که این آثار در بخش سرود همگانی 15 نفر، فیلم کوتاه و نمایشنامه نویسی 10 نفر، رسانه و فضای مجازی 24 نفر ، هنرهای دستی و تجسمی 57 نفر و ادبی ـ پژوهشی 66 نفر است.

* فضاهای مازاد بر نیاز آموزش و پرورش سامان دهی می‌شود

معاون امور حقوقی و مجلس وزیر آموزش و پرورش گفت: فضاهای مازاد بر نیاز آموزش و پرورش پس از تغییر کاربری به بهترین نوع کاربری منطقه به فروش رسیده و درآمد حاصل از آن صرف توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی همان منطقه می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی ناصری زنجانی با بیان اینکه تاکنون هیچ قانونی با عنوان تجاری سازی مدارس آموزش و پرورش تصویب و ابلاغ نشده است، اظهار داشت: برابر قوانین و مقررات مربوط، علی الخصوص قانون اهداف و وظایف وزارت آموزش و پرورش مصوب 66/11/25 مجلس شورای اسلامی، وظیفه آموزش و پرورش تعلیم و تربیت افراد واجب التعلیم بوده و جوازی برای فعالیت تجاری این وزارتخانه پیش  ینی نشده و از سویی مطابق ماده 50 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، دستگاه های اجرایی از هرگونه فعالیت تجاری منع شده اند.

وی درخصوص املاک مازاد ‌آموزش و پرورش، تصریح کرد: درصورتی که آموزش و پرورش ملک مازاد بر نیاز داشته باشد، می‌تواند طبق قوانین و مقررات موضوعه از جمله بند 4 ماده 13 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش در استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق کشور، آیین‌نامه اجرایی ماده 13 قانون مرقوم و ماده(6) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، فضاهای مازاد بر نیاز خود را پس از تغییر کاربری به بهترین نوع کاربری منطقه(مسکونی یا تجاری) به فروش رسانده و درآمد حاصل شده را صرف توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی و پرورشی همان شهرستان یا صرف جایگزین ملک فروخته شده و یا سایر موارد ضروری مطابق قوانین عمل کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصری زنجانی خاطرنشان کرد: چنانچه به طور موقت ملک- اعم از کاربری تجاری و یا سایر کاربری ها مورد نیاز نباشد، می توان طبق ماده 43 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت،آیین‌نامه اجرایی آن و بند ب ماده 7 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و با رعایت تشریفات مربوط و با در نظر گرفتن کاربری قبلی در قالب عقد اجاره واگذار کرد.

* کلنگ احداث مدرسه آقای بازیگر نیز به زمین زده شد

آیین کلنگ زنی ساخت مدرسه مشارکتی عزت‌الله انتظامی از هنرمندان پیشکسوت عرصه بازیگری سینما، تئاتر و تلویزیون در شهر ایلام برگزار شد.

این مدرسه 777 متر مربع مساحت دارد و قرارداد منعقد شده با استاد انتظامی برای ساخت آن هفت میلیارد و 800 میلیون ریال است.

این فضای آموزشی در قالب ۶ کلاس درس با عنوان «حکیمه» تا پایان امسال ساخته و به بهره‌برداری می‌رسد.

* پوشش تحصیلی 24 هزار و 251 نوآموز در 7 هزار کلاس چند پایه مناطق محروم و دو زبانه

محمد دیمه‌ور معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از پوشش تحصیلی 24 هزار و 251 نوآموز در 7 هزار کلاس چند پایه مناطق محروم و دو زبانه خبر داد.

وی درخصوص اقدامات آموزش و پرورش در این زمینه گفت: پوشش 100 هزار و 648 نوآموز مناطق دوزبانه بازمانده از دوره یک ساله پیش دبستانی در کلاس های آمادگی ویژه در تابستان 1394، پوشش رایگان و دولتی یک سال پیش از دبستان 40 هزار و 408 نوآموز در مناطق محروم و دوزبانه در سال 1394، تدوین و ارائه طرح توجیهی به منظور اجرای بومی و منطقه‌ای برنامه‌های کلان ملی ویژه پوشش نوآموزان دوزبانه یک سال قبل از دبستان رایگان در مناطق محروم دوزبانه و حمایت دولتی و جلب مشارکت مردم از مناطق لازم التوجه و نیمه برخوردار از جمله این اقدامات است.

دیمه‌ور ادامه داد: تشکیل کارگروه ملی زبان آموزی با تأکید ویژه بر مناطق دوزبانه و دارای گویش‌های بومی، تدوین چارچوب اولیه برنامه علمی و اجرایی استاندارد ویژه مناطق دوزبانه کشور با تأکید بر گویش های بومی و فرهنگ محلی جهت اجرا در سال تحصیلی 96-1395، تصویب ردیف اعتبار مستقل توسعه آموزش و پرورش پیش دبستانی ویژه مناطق محروم  و دوزبانه در لایحه بودجه سال 1395، تخصیص نیروی انسانی رسمی به کلاس‌های پیش دبستانی 53 دهستان محروم کشور در بخشنامه ساماندهی نیروی انسانی سال 1395 و امکان تخصیص نیروی انسانی رسمی به کلاس‌های پیش دبستانی مناطق محروم، روستاها، حاشیه

* «محسن الویری» معلم پیشکسوت رباط کریم دار فانی را وداع گفت

محسن الویری، پس از سال‌ها معلمی و مدیریت در مدرسه نمونه دولتی استاد مطهری در تربیت دانش‌آموزان نقش بسیاری داشت و با عشق و علاقه به شغل معلمی و ارتباط با دانش آموزان و همکاران فرهنگی زبانزد خاص و عام بود.

وی پس از سال ها تلاش و کوشش در راه تعلیم و تربیت بر اثر عارضه قلبی، به ندای حق لبیک گفت؛ حضور 20 سالۀ مرحوم الویری در حوزۀ مدیریت در مدارس راهنمایی و متوسطه، حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل و افتخار نائل آمدن به درجۀ رفیع جانبازی در دوران دفاع مقدس، صداقت و ساده زیستی، فارغ از تجمل گرایی و پیشگامی در برپایی عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)  و همچنین تربیت تعداد قابل توجهی از فرهنگیان شهرستان رباط کریم از مهم‌ترین ویژگی های این معلم فرزانه بود که تعداد زیادی از این افراد پس از راهیابی به دانشگاه و سپری کردن تحصیل در کسوت معلمی و دانش آموختگی در حوزۀ مسئولیت پذیری، در ادارات مشغول خدمت هستند.

* نمایشی از سنت‌های ازدواج

رئیس اداره روابط عمومی آموزش و پرورش استان یزد در مورد اخبار منتشر شده در خصوص اجرای یک قطعه نمایشی در دبستان غیردولتی سماء وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی یزد گفت : این یک قطعه نمایشی است که با موضوع آداب و رسوم کهن مردم یزد و در راستای جشنواره یزد شناسی اجرا شده است.

محمدرضا قانع ادامه داد: جشنواره یزدشناسی با هدف آشنایی دانش‌آموزان با فرهنگ، آداب و رسوم، سنت‌ها، ابنیه تاریخی، سوغات، میراث فرهنگی، شخصیت‌ها، شهدا، مفاخر و مشاهیر هر یک از شهرستان‌ها و مناطق 14 گانه از دو سال گذشته در تعدادی از دبستان‌های استان اجرا شده است.

وی افزود: در این راستا دانش‌آموزان نتایج مطالعات، تحقیقات و آموخته‌های خود را در قالب شعر، داستان ، سرود، عکس، نمایش، بازی‌های بومی و محلی در سه سطح مدرسه، منطقه و استان به نمایش می‌گذارند.

قانع خاطر نشان کرد: اجرای این قطعه نمایشی نیز با موضوع آداب و سنت‌های ازدواج در یزد و در قالب اشعار و ادبیات فولکلور در کنار سایر برنامه های مرتبط با این موضوع اجرا شده و عقد و ازدواجی درکار نبوده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
درباره ما
Profile Pic
دانشگاه فرهنگیان یا به تعبیر قدیمی دانشگاه تربیت معلم، با دانشگاه های معمولی فرق دارد، علاوه بر امتیازات دیگر دانشگاه ها امتیاز تولید معلم، مخصوص این دانشگاه است ، به این دانشگاه خیلی باید اهمیت داد. مقام معظم رهبری ......................................................................................................... انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ......................................................................................................... * برای نمایش بهتر قالب و مطالب وبلاگ از مرورگرهای فایرفاکس و گوگل کروم استفاده نمایید.
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 3648
 • کل نظرات : 306
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 144
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 94
 • بازدید امروز : 79
 • باردید دیروز : 1,637
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 18
 • بازدید هفته : 2,725
 • بازدید ماه : 5,067
 • بازدید سال : 134,938
 • بازدید کلی : 2,930,052
 • کدهای اختصاصی

  با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در ایمیل خود مطلع شوید لطفا ایمیل خود را وارد کنید:

  بعد از عضویت ایمیلی برایتان ارسال می گردد حتما می بایستی آنرا تایید کنید تا عضویت شما فعال شود