همکاری در فروش فایل میهن همکار
به باشگاه دانشجومعلمان ایران خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : فانی:‌امسال هم کسری بودجه خواهیم داشت/مهمترین مشکل فرهنگیان معیشتی است

فانی:‌امسال هم کسری بودجه خواهیم داشت/مهمترین مشکل فرهنگیان معیشتی است

تاریخ ارسال پست:
یکشنبه 22 فروردين 1395
نویسنده:
دانشجومعلم
نظرات :
تعداد بازدید:
394

فانی:‌امسال هم کسری بودجه خواهیم داشت/مهمترین مشکل فرهنگیان معیشتی است

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه سال ۹۵ نیز کسری بودجه خواهیم داشت،‌گفت: از محل قوانین مصوب در بودجه سال ۹۴ برای کمک به آموزش‌وپرورش هیچ مبلغی به دست ما نرسید.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران؛ علی اصغر فانی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص حادثه رخ داده در یکی از روستاهای مرزی استان سیستان و بلوچستان و جان باختن یکی از معلمان اظهار داشت: هفته گذشته در نقطه صفر مرزی در یکی از مدارس استان سیستان و بلوچستان حادثه‌ای رخ داد که منجر به فوت یکی از معلمان شد.

وی افزود: در نزدیکی مدرسه دیوار مخروبه‌ای قرار داشت که دانش آموزان در اطراف آن مشغول بازی بودند و براثر وزش باد دیوار در حال تخریب بود که دو نفر از معلمان برای نجات دانش آموزان می‌شتابند و متأسفانه معلم فداکار (گنگوزهی) جان خود را از دست داده و معلم دیگر دچار شکستگی از ناحیه پا می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: روز پنج شنبه بنده برای دیدار با خانواده معلمان به استان سیستان و بلوچستان رفته بودم. طی دیداری که با همسر و فرزندان معلم فداکار داشتم همسر وی تمایل داشت که در شغل معلمی فعالیت کرده و ادامه راه همسرش را طی کند ما نیز از این موضوع استقبال کردیم و امیدواریم همسر معلم فدارکار (گنگوزهی) بتواند در شغل معلمی راه همسرش را ادامه دهد.

** از منتشرکنندگان شایعه استعفایم در فضای مجازی شکایت می‌کنیم

فانی در خصوص خبر پخش شده در فضای مجازی مبنی بر استعفای وی، عنوان کرد: در سفری که بنده به استان سیستان و بلوچستان داشتم یکی از همکاران پیامکی را برایم رسال کرد مبنی براینکه شایعه استعفای شما مطرح شده است، اما متن این استعفا اساساً کذب بود و پخش این شایعات در فضای مجازی به دلیل غرض‌ورزی یا اهداف و ریشه‌های سیاسی است. به حراست آموزش و پرورش اعلام کرده‌ایم تا منشأ این حرکت را در فضای مجازی شناسایی کند و از آنها شکایت خواهیم کرد چرا که در آستانه هفته معلم و امتحانات آخر سال دانش آموزان ساختن چنین شایعاتی در فضای مجازی موجب تشنج می‌شود.

** مطالبات فرهنگیان همچنان باقی مانده است

وی در خصوص پرداخت اضافه کار معلمانی که کلاس‌هایی را به صورت حق التدریس برداشته‌اند، بیان کرد: تأمین نیروی انسانی در آموزش و پرورش به چند روش صورت می‌گیرد. نخست معلمان رسمی که یک میلیون نفر در این قالب مشغول انجام وظیفه هستند و بیشترین حجم کار برعهده آنهاست. بخش دیگر معلمان رسمی آموزش و پرورش هستند که علاوه بر ساعت کار خود به صورت حق التدریس نیز کلاس برداشته‌اند و بخش سوم معلمان حق‌التدریسی هستند که به موجب مصوبه مجلس از مهر 94 در آموزش و پرورش مشغول به کار شده‌اند. 

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: سال گذشته بیش از 108 درصد تخصیص اعتبار گرفتیم یعنی دولت 8 درصد بیشتر از بودجه مصوب آموزش و پرورش را تأمین کرد با این وجود نتوانستیم به بخشی از مطالبات فرهنگیان پاسخ دهیم. قبل از تعطیلات نوروز و روز گذشته با آقای نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جلسه‌ای داشته و پیگیر مطالبات فرهنگیان بودیم که اعلام کردند در اولین فرصت و با تأمین منابع در خزانه، پرداخت‌ها صورت خواهد گرفت.

** 900 میلیارد تومان از پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 93 پرداخت شد

فانی در خصوص پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 93 گفت: برای پرداخت پاداش پایان خدمت این بازنشستگان به اعتبار 1050 میلیارد تومانی نیاز داشتیم تا پایان سال گذشته توانستیم 900 میلیارد را تأمین اعتبار و پرداخت کنیم و مابقی مطالبات نیز طی هفته‌های آینده پرداخت خواهد شد.

وی افزود: در بودجه سال 95 اعتباری معادل 4 هزار و 500 میلیارد تومان برای پاداش پایان خدمت بازنشستگان پیش بینی شده که با تصویب آن می‌توانیم پاداش فرهنگیانی که درسال 94 بازنشسته شده‌اند، پرداخت کنیم. 

وزیر آموزش و پرورش در خصوص رتبه بندی معلمان بیان کرد: 830 هزار نفر در سال گذشته مشمول رتبه بندی شدند که از 80 تا 590 هزار تومان به حقوق آنها اضافه شد و سال 95 نیز به سراغ افرادی می‌رویم که در سال گذشته شرایط قرار گرفتن در رتبه‌بندی را نداشتند.

** میانگین دریافتی فرهنگیان در دولت یازدهم 67 درصد رشد داشت

فانی با اشاره به اینکه افزایش حقوق معلمان در سال گذشته از چند جهت بود، یادآور شد: افزایش حقوق کارکنان دولت، رتبه‌بندی و اعمال حق مرزی از جمله مواردی بود که منجر به افزایش حقوق فرهنگیان شد. برای نخستین بار در تیرماه سال 94 توانستیم حق مرزی را برای فرهنگیان برقرار کنیم. میانگین دریافتی فرهنگیان در دولت یازدهم، 67 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد:  برای اجرای رتبه بندی فرهنگیان از قانون مدیریت خدمات کشوری استفاده کردیم که برخی نمایندگان مجلس معتقدند روش دیگری باید اجرا می‌شد اما براساس مصوبه هیئت دولت رتبه‌بندی را بدین شکل اجرا کردیم و در سال 94 با تأمین اعتبار 1350 میلیارد تومانی این هدف محقق شد و برای سال 95 نیز اعتبار سه هزار و 500 میلیارد تومانی اختصاص یافته است.

وزیر آموزش‌وپرورش در خصوص ساماندهی نیروی انسانی گفت: 98 درصد از اعتبارات ما پرسنلی است یعنی صرف پرداخت حقوق می‌شود بنابراین یکی از مهمترین اقدامات مدیریتی در آموزش و پرورش ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی است. روزی که بنده وزارتخانه را تحویل گرفتم یک میلیون و 50 هزار نفر معلم داشتیم که هم‌اکنون به 970 هزار نفر رسیده و حدود 75 هزار نفر کاهش داشته‌ایم. در حالیکه جمعیت دانش آموزی 500 هزار نفر رشد داشته است؛ از سوی دیگر پرداخت حق التدریس‌ها نیز 30 درصد کاهش یافته است که این موضوع نشان دهنده آن است در ساماندهی نیروی انسانی موفق عمل کرده‌ایم.

فانی افزود: یکی از مشکلات آموزش و پرورش این بود که نیرو را از یک منطقه برای منطقه دیگر استخدام می‌کردند بنابراین با درخواست انتقال مواجه بودیم و در نتیجه در شهرها با تورم نیرو و در مناطق محروم با کمبود نیرو مواجه بودیم هم اکنون در شهر تهران 80 هزار نیروی انسانی داریم که تعداد قابل توجهی از آنها زنان هستند بنابراین درخواست انتقال به تهران کنترل شده و براساس نیازهای موجود صورت می‌گیرد.

** از توان بخش خصوصی برای تعلیم و تربیت استفاده خواهیم کرد

وی مطرح کرد: در ادامه ساماندهی نیروی انسانی می‌خواهیم از توان بخش خصوصی برای تعلیم و تربیت استفاده کنیم. درسال 93 مدارس دولتی را با موسسان بخش خصوصی به مشارکت گذاشتیم و اعلام کردیم که فضا را ما تأمین کرده و نیروی انسانی را آنها تأمین کنند. در دیداری که بنده با رئیس مجلس داشتیم وی تأکید کرد که این کار باید انجام شود معتقدیم که باید از توان بخش خصوصی در آموزش و پرورش استفاده شود و این سیاست از سال 67 که مدارس غیرانتفاعی تأسیس شد اجرا شده است.

** سال 95 نیز کسری بودجه خواهیم داشت

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برای سال 95 درخواست ما اختصاص اعتبار 37 هزار میلیارد تومانی بود گفت: در لایحه دولت 30.7 میلیارد تومان اعتبار برای آموزش و پرورش درنظر گرفته شده است و در سال 95 نیز با کسری بودجه مواجه خواهیم بود.

** مجلس به دنبال کمک به آموزش وپرورش بود اما چیزی گیر ما نیامد

فانی در پاسخ به این پرسش که طبق قانون بودجه سال 94 قرار بود تا شرکت‌هایی که مالیات پرداخت نمی‌کنند بخشی از درآمدهای خود را به آموزش و پرورش اختصاص دهند، آیا این موضوع محقق شد، عنوان کرد: جلسات متعددی را با حضور آقای ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس و اعضای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تحقق تبصره 24 قانون بودجه سال 94 برگزار کردیم اما به جای 1700 میلیارد تومانی که در قانون لحاظ شده بود صرفاً 34 هزار میلیارد تومان جمع آوری شد و آن را هم چون به پایان سال رسیدیم نتوانستیم دریافت کنیم. مجلس به دنبال آن بود که به آموزش و پرورش کمک شود اما چیزی گیر ما نیامد.

** مهترین مشکل فرهنگیان معیشتی است

وی ادامه داد: بنده در سفرهای استانی با فرهنگیان و نمایندگان آنها دیدارهایی را انجام می‌دهم که مهمترین مشکلات مطرح شده پیرامون مسائل معیشتی است. فرهنگیان معتقدند که فاصله حقوقی آنها با برخی دستگاه‌ها زیاد است که این سخن آنها صحیح است. اما نباید انتظار داشته باشیم تمام این فاصله‌ها طی دو سال کم شود.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در طول دو سال گذشته میانگین دریافتی فرهنگیان 67 درصد رشد داشته است که این شروع خوبی بوده و این رشد در تاریخ آموزش و پرورش کشور بی سابقه بوده است. سال 94 بدترین سال مالی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود اما با این وجود آموزش و پرورش در اکثر شاخص‌ها رشد داشته‌است.

فانی در خصوص استخدام در آموزش و پرورش گفت: استخدام در این وزارتخانه به دو روش صورت می‌گیرد نخست از طریق دانشگاه فرهنگیان و روش دوم استفاده از ظرفیت ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است که براین اساس می‌توانیم فارغ التحصیلان سایر دانشگاه‌ها را از طریق برگزاری آزمون استخدامی و آموزش یک ساله معلمی جذب کنیم.

وی افزود: سال گذشته آزمون استخدامی برگزار شد وسه هزار و 700 نفر پذیرش شدند که از اول مهر به استخدام رسمی آموزش و پرورش درمی‌آیند و به دنبال این هستیم تا در سال 95 طی مذاکره با سازمان مدیریت برای دانشگاه فرهنگیان  وبرگزاری آزمون استخدامی سهمیه‌های لازم را دریافت کنیم.

مطالب مرتبط

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی