همکاری در فروش فایل میهن همکار
به باشگاه دانشجومعلمان ایران خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : پاسخ به پرسش های متداول از دانشگاه فرهنگیان

پاسخ به پرسش های متداول از دانشگاه فرهنگیان

تاریخ ارسال پست:
شنبه 01 اسفند 1394
نویسنده:
دانشجومعلم
نظرات :
تعداد بازدید:
679

پاسخ به پرسش های متداول از دانشگاه فرهنگیان

آنچه از نظر می گذرانید پاسخ  به پرسش های متداول مخاطبان از دانشگاه فرهنگیان است که در بخش سوم، اهم پرسش ها و پاسخ های مربوط به حوزه فرهنگی و اجتماعی تقدیم مخاطبان محترم می شود.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از دانشگاه فرهنگیان؛ متن کامل به شرح ذیل می باشد:

1.نحوه و زمان شرکت دانشجو معلمان در مسابقات فرهنگی و هنری دانشجویان چگونه اعلام می شود ؟

پاسخ: دستور العمل اجرایی بیست و ششمین جشنواره های فرهنگی و هنری طی بخشنامه ای به شماره 400/10227/50000 مورخ94/9/14  به مدیریت امور استان ها و سرپرستان پردیس ها و مراکز تابعه ارسال شده است.

2. نحوه اجرای نشست های آزاد اندیشی در پردیس ها و مراکز چگونه است؟

پاسخ:  نشست ها بر اساس بخشنامه 400/3243/50000/ د مورخ 94/4/08 مجوزهای مربوط توسط کمیته  فرهنگی و اجتماعی پردیس صادر می شود، کرسی های آزاد اندیشی بر اساس مجوز 4677/93/ش مورخ 93/8/10وزارت علوم وبر اساس هیئت نظارت برگزار می گردد..

3. در 3 ساعت فرهنگی و اجتماعی برنامه هفتگی، چه نوع فعالیت هایی ممکن است انجام شود؟

کارگاه آموزشی، فرهنگی، مانند طراحی، خطاطی، انشاء و نویسندگی، مقاله نویسی و ...

همایش­ها و سخنرانی­ ها و کرسی­ های آزاد اندیشی

بررسی و نقد فیلم

تقویت مهارت­ های فنی و IT ، طراحی وب سایت و ...

فعالیت کانون های فرهنگی، انجمن های علمی و ...

4. کیفیت فعالیت دانشجویان در فضای مجازی چگونه است؟ مثلا آیا می توانند وبلاگ داشته باشند؟

پاسخ: معاونت فرهنگی دانشگاه فرهنگیان در برنامه های آتی خود به فعالیت های فرهنگی در فضای مجازی به طور ویژه خواهد پرداخت. بدین منظور اداره ای با همین نام اخیرا در این حوزه ایجاد شده است و تلاش می شود با حضور کارشناسان و صاحبنظران در این بخش این گونه فعالیت ها توسعه یابد.

درحال حاضر دانشجومعلمان می توانند با ثبت نام در جشنواره های فرهنگی  و شرکت در مسابقات وبلاگ نویسی، تولید نرم افزار، نشریه الکترونیکی مکتوب و دیجیتال از این فضاهای مجازی استفاده کنند. استفاده از فضای مجازی برای دانشجومعلمان، به شرطی مفید خواهد بود که سواد رسانه ای آنان افزایش یابد.

5- نحوه ثبت کانون های فرهنگی و هنری ، انجمن های علمی و نشریات چگونه است؟

پاسخ: بر اساس آیین نامه های مشروحه زیر طبق مصوبه 640 مورخ 29/2/87 شورای عالی انقلاب فرهنگی کانون ها بر اساس  مجوز 540 مورخه 83/2/26 شورای عالی انقلاب فرهنگی نشریات بر اساس مجوز 448 مورخ 78/6/09 شورای عالی تشکل های اسلامی تشکیل و فعالیت می نماین توضیحات کامل تر در متن مصوبات فوق ارائه شده است.

6- نحوه اجرا و برگزاری جلسات نمایش نقد و بررسی فیلم رشد چگونه است؟

پاسخ: زیر بنای فرهنگ و تمدن ملت ها، سازمان ها و نهاد ها بر میزان اطلاعات و آگاهی و تحولات و نوآوری های علمی، آموزشی آنها استوار است و این مهم در دانشگاه فرهنگیان با بهره گیری از ابزارهای فرهنگی متنوعی از جمله فیلم که نقش مهمی در توسعه و ترویج فرهنگ دینی و فرایند یاددهی و یادگیری دارد انجام می شود . اکران جلسات آموزشی و نقد و بررسی فیلم ها و جشنواره بین المللی فیلم رشد به منظور بهره گیری از توان بالقوه دانشجو معلمان پرورش تفکر انتقادی و آموزش فیلمسازی جهت ارتقاء سطح یادگیری مخاطبان صورت می گیرد در این جلسات آثار داخلی و خارجی توسط هیئتی از کارشناسان انتخاب و در مراکز استان ها و پردیس های مجری توسط گروهی از فیلمسازان و کارگردانان حوزه سینما و فیلم آشنا به مسائل تعلیم و تربیت مورد نقد و بررسی قرار می گیرد همچنین به منظور ایجاد ارتباط دو سویه بین دانشجو معلمان و اساتید و دست اندرکاران جشنواره در پردیس ها قبل از اکران و جلسات نقد و بررسی فرم ها ی نقد آثار مورد نظر که در 3 بخش اطلاعات دانشجو معلمان ، نقد فیلم و پیشنهادات تنظیم شد ه  توسط کارشناسان فرهنگی در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد و پس از تکمیل دریافت و جمع بندی می شود دانشجو معلمان علاقه مند جهت شرکت می بایست آثار خود را در تا پایان مرداد ماه هر سال به دبیرخانه جشنواره فیلم رشد ارسال نمایند یا جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره بین المللی فیلم رشد مراجعه کنند.

7-اردوهای تفریحی و زیارتی و راهیان نور دانشجو معلمان در چه زمانی و با چه اعتباری برگزار می شود ؟

پاسخ: اردوهای تفریحی و بازدیده های علمی و سفرهای دانشجویی در طول سال تحصیلی به تناوب انجام می گیرد.

اردوهای راهیان نور عمدتا در اسفند ماه هر سال برگزار می شود. اردوهای ویژه ایرانگردی و ایرانشناسی در تابستان در بازه زمانی حدود 2 ماه انجام می شوند.اعتبار مربوط می تواند از محل اعتبارات فرهنگی پردیس ها ، اعتبارات اختصاصی سازمان مرکزی و یا کمک های مراکز خصوصی و در آمدهای اختصاصی کانون ها با انجمن ها ...

8-در صورت عدم رعایت مفاد منشور حقوق و تکالیف دانشجویی چه کسی پاسخگو است؟

پاسخ:  با عنایت به اینکه مفاد منشور حقوق و تکالیف دانشجویی به نوعی مجموعه های دانشگاهی را فرا می گیرد لذا چنانچه هر کدام از مفاد آن اجرا نگردد معاونت مربوط به آن بند متولی پاسخ گویی خواهد بود و بر اساس قوانین و دستور العمل های مربوط قابل پیگیری می باشد.

9-دانشجویان نسبت به تهاجم فرهنگی و گرایش فرقه ای چگونه آگاهی خواهند یافت؟

پاسخ: با برگزاری جلسات و نشست هایی پیرامون موضوع تهاجم فرهنگی و گرایش های فرقه ای از جمله:

- برگزاری کارگاههای بصیرتی ، هویتی

- سلسله جلسات تهدیدات نرم استکبار

- سلسله جلسات سبک زندگی اسلامی – ایرانی

- توجه به قرآن و عترت و نماز و دعا

- آسیب شناسی گرایش به دنیا گرایی

- حضور در نشست های آسیب شناسی گرایش به افراطی گری

- عضویت در تشکل های دانشجویی

- حضور در سلسله جلسات تفسیر و تدبر در قرآن

- توجه و عمق بخشی به فرهنگ بومی و ملی

 

10- مدرسان چگونه می توانند در فعالیت های فرهنگی اجتماعی دانشجویان مشارکت داشته باشند ؟

پاسخ: مدرسان پردیس ها بر اساس تخصص و تجربه هایی که دارا می باشند می توانند در قالب ساعات فرهنگی (3ساعت ) و یا ساعاتی که وقت آزاد دارند به عنوان مشاور فرهنگی در کانون های فرهنگی و انجمن های علمی حضور یافته و به دانشجویان در خصوص برنامه ریزی، مدیریت و برگزاری فعالیت ها ی مربوط، مشاوره و راهنمایی بدهند. البته می توانند در برخی از برنامه ها، خودشان نقش اصلی را ایفا نمایند؛ مثلا می توانند در دوره های آموزشی از قبیل مقاله نویسی، طراحی، صنایع دستی، آموزش زبان و غیره تدریس نمایند. این دوره ها می تواند در قالب کارگاه ها یا کلاس های آموزشی در بازده زمانی معین و یا به صورت پیوسته در طول سال برگزار گردد.

 

11- زمینه انجام کار فرهنگی در پردیس ها خیلی وجود نداشته است برای تکمیل پوشه کار فرهنگی چه  باید بکنیم؟

 امر و مقوله فرهنگی موضوعی گسترده و وسیع بوده و نباید به کار فرهنگی تقلیل داده شود .براساس رویکرد فعالیت فرهنگی تمامی جنبه ها و برنامه های موجود در پردیس ها را شامل می گردد.این فعالیت ها می توانند شامل حضور و مشارکت در کانون های فرهنگی ،انجمن های علمی ،تشکل های سیاسی ،شورای صنفی ،نشریات دانشجویی ،مسئولیت های دانشجویی ،فعالیت های ورزش باشد.البته شرکت در اردو ها ،مشارکت در برنامه های فرهنگی ،مذهبی ،ایام الله ها ،حضور در دوره های آموزشی ،فرهنگی ،برگزاری کرسی آزاد اندیشی ،فعالیت در امور دینی ،اعتقادی ،عبادی ،شرکت در جشنواره های قرآنی ،ادبی ،فرهنگی و هنری نیز می توانند فعالیت فرهنگی و مصادیق آن باشد .

12- برای برگزاری اردوهای دانشجویی و فرهنگی و ... از چه واحدی باید مجوز گرفت ؟

اردوهای دانشجویی به لحاظ دریافت مجوز به 4 دسته تقسیم می شوند

الف ) اردوها و بازدیدهای درون شهری از کمیته فرهنگی و اجتماعی پردیس مجوز دریافت می کنند.

ب ) اردوهای درون و برون استانی ازشورای فرهنگی و اجتماعی استان مجوز دریافت می کنند

ج) اردوهایی که توسط سازمان مرکزی انجام می شود بخشنامه ارسالی به منزله مجوز برگزاری است و فرم های مربوط توسط شورای فرهنگی اجتماعی و کارشناسان فرهنگی تکمیل شود.

د)اردوهای خارج از کشور توسط شورای تخصصی فرهنگی سازمان مرکزی مجوز صادر می شود.

 

توجه: پس از تصویب و ابلاغ شیوه نامه شورای فرهنگی استان، کلیه وظایف کمیته فرهنگی به شورای فرهنگی استان ها تفویض خواهد شد.

مطالب مرتبط

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی