همکاری در فروش فایل میهن همکار
به باشگاه دانشجومعلمان ایران خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : دادگر : جزئیات طرح همسرگزینی دانشجو معلمان / 200 زوج هر دو دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان

دادگر : جزئیات طرح همسرگزینی دانشجو معلمان / 200 زوج هر دو دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان

تاریخ ارسال پست:
یکشنبه 04 بهمن 1394
نویسنده:
دانشجومعلم
نظرات :
تعداد بازدید:
615

دادگر : جزئیات طرح همسرگزینی دانشجو معلمان / 200 زوج هر دو دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین دادگر مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان گفت : طرح همسر گزینی که اختصاص به دانشجو معلمان مجرد دارد از سال 1392 مطالعات و بررسی های آن صورت گرفته و به سیاست ها و اصول مشخصی رسیده که در شورای تخصصی فرهنگی اجتماعی دانشگاه مورد تصویب قرار گرفته و منتظر ابلاغ آن توسط سرپرست محترم دانشگاه یا معاونت محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه هستیم.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران؛ متن مصاحبه با مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی پیرامون ازدواج های دانشجویی و طرح همسرگزینی در دانشگاه فرهنگیان به شرح ذیل می باشد.

1- ازدواج دانشجویی از طریق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از چه سالی و  از کدام دانشگاه آغاز شد؟

اولین بار مراسم ازدواج دانشجویی با منعقد شدن عقد حدود شصت زوج در  سال 76 در دانشگاه شهید بهشتی  تهران برگزار شد که البته به اعتقاد دانشگاه یزد اولین بار آنها بودند که در سال 72 این اتفاق فرخنده را در سطح دانشگاه شکل دادند. به هر نحو امروز تعداد متقاضیان ازدواج دانشجویی خیلی بیشتر و به حدود سی و پنج هزار زوج رسیده است.

2-  هدف از تشویق و ترغیب دانشجو معلمان به ازدواج در دوره دانشجویی چیست ؟

حقیقتًا دوره جوانی خصوصاً دانشجویی یکی از بهترین دوره های زندگی انسان می باشد و  این مقطع از زندگی با توجه به توطئه های گوناگون دشمنان اسلام و انواع هجمه های فرهنگی و جنگ نرم دشمنان دلها و فکر های جوانان نیاز به مصون سازی و خویشتن بانی دارد. با تقوا و ازدواج جوانان ما می توانند از جنگ نرم دشمن مصون بمانند که از جمله ی مهمترین  هدف ازدواج های دانشجویی  ترویج ازدواج آسان و آگاهانه در دوره دانشجویی و شکستن تابوی ازدواج نکردن در این دوره از تحصیل بوده است و دستاورد آن در طول این سالها تداعی کننده این امر در تفکر دانشجویان بوده و اینگونه ازدواج ها بهترین نمونه ازدواج ساده، عقلانی و آگاهانه است. همچنین برپایی کارگاه های آموزشی در این راستا الگویی موفق و مطلوب محسوب میشود و ترویج فرهنگ آسان ازدواج در بین  سایر جوانان، کاهش هزینه ازدواج، کاستن سن ازدواج و مهریه از جمله اهداف ازدواج های دانشجویی می باشد.

3- آیا از آمار ازدواج دانشجویی در بدو تأسیس دانشگاه فرهنگیان و نخستین ورودی یعنی از سال ۱۳۹۱ تاکنون اطلاعات دارید؟

بله. تاحدودی.دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان از سال 1391 در سازمان مرکزی دانشگاه افتتاح شد و از همان سال یکی از برنامه های جاری این دفتر نهاد پیگیری مساله ازدواج دانشجویی در دانشگاه بوده است.در مهرماه 1391 تا مهرماه 1392 تعداد کمتر از 500 زوج دانشجو معلم از پردیس های استانی سراسر کشور در سامانه ازدواج دانشجویی ثبت نام نمودند که به مشهد مقدس اعزام شدند.در مهرماه 1392 تا مهرماه 1393 با توجه به ایجاد زمینه های مناسب تر برای اطلاع رسانی در پردیس های استانی تعداد 800 زوج دانشجو معلم در سامانه مذکور ثبت نام به مشهد مقدس اعزام شدند. در مهرماه 1393 تا مهرماه 1394 با توجه به بستر سازی و اطلاع رسانی مناسب تر و تأسیس دفاتر نهاد در پردیس های استانی دانشگاه برای بررسی و تأیید مدارک مثبته و نیز مساعدت سرپرست محترم دانشگاه فرهنگیان  و مدیران استانی دانشگاه و مدیران کل آموزش و پرورش در برخی از استان ها جهت تمهید و تأمین ایاب و ذهاب دانشجو معلم به مشهد مقدس اکنون تعداد 1800 زوج دانشجو معلم در سامانه ازدواج دانشجویی ثبت نام نموده اند که تعداد 1200 زوج تاریخ اعزام خود را 5/11/94 لغایت 7/11/94 جهت شرکت در مراسم متمرکز ازدواج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در مشهد مقدس انتخاب نموده اند و بقیه نیز متعاقباً تاریخ اعزام خود را انتخاب خواهند نمود.

4- در سالهای گذشته در مورد ازدواج های دانشجویی به چه گونه ای اقدام شده است؟

 در سال های گذشته به صورت اختیاری و انتخابی زوج های دانشجو معلم تاریخ و نحوی سفر خود را مشخص می نمودند و در مراسم مشهد مقدس که دارای تنوعی از زوج های دانشجویی دانشگاه های مختلف  بوده حضور می یافتند و ما در دانشگاه صرفا دستور العمل های مربوط به ازدواج های دانشجویی را  که از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ابلاغ می شد را اطلاع رسانی می نمودیم.

5- هدف از برگزاری متمرکز مراسم ازدواج دانشجو معلمان در بهمن ۹۴ سال جاری در مشهد مقدس چیست؟

 باتوجه به توصیه وزیر محترم آموزش و پرورش و سرپرست محترم دانشگاه فرهنگیان و استقبال دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان و تصویب شورای تخصصی فرهنگی – اجتماعی دانشگاه و نیز استقبال معاونت محترم فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها  و همکاری صمیمانه مرکز مفاد در مشهد مقدس و نهایتاً همکاری مناسب بسیاری از مدیریت های  امور پردیس های استانی دانشگاه و مدیران کل آموزش و  پرورش و دفاتر نهاد پردیس های استانی دانشگاه نخستین مراسم ازدواج دانشجو معلمان کلیه پردیس ها و مراکز تابعه استانی دانشگاه فرهنگیان در مشهد مقدس به صورت متمرکز برگزار خواهد شد و این ظرفیت و فرصت شرایطی را برای ارزیابی و تصمیم گیری دانشگاه و دفتر نهاد سازمان مرکزی برای سال های آتی نیز فراهم می نماید. مهمترین هدف این نوع برگزاری اجتماع متمرکز زوج ها ی دانشجو معلم در کنار هم در جوار حرم مطهر امام رضا علیه السلام با هویتی مشترک و  در فضایی معنوی و ملکوتی در راستای تحکیم خانواده و تقویت معنویت، ایجاد جریان فرهنگی مثبت  جهت ترویج ازدواج ساده و عقلانی و آگاهانه در دوره دانشجویی  در فضای پردیس های استانی دانشگاه  و همچنین جلب نظر مسؤولین وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه در مورد توجه و تقویت این جریان مهم فرهنگی و حمایت از  زوج های دانشجو معلم در حد امکان می باشد.

6- چه تعداد زوج دانشجو معلم در مراسم مشهد مقدس شرکت می نمایند و برای زوج هایی که امکان حضور در برنامه متمرکز را نداشته باشند، چه تدبیری اندیشیده شده است؟ 

از تعداد 1800 زوجی که تاکنون در سامانه ثبت نام نموده اند و مدارک کنترل و تطبیق و تأیید شده است، تعداد 1200 زوج دانشجو معلم در این مراسم متمرکز در مشهد مقدس شرکت می نمایند.

زوج هایی که امکان حضور در این برنامه متمرکز را نداشته باشند خوشبختانه با همکاری صمیمانه مرکز مفاد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در مشهد مقدس امکان انتخاب سفر بعد از 7/11/94 فراهم شده که زوجین جامانده از این حضور باشکوه و با معنویت می توانند بعداز 7/11/94 به سامانه ازدواج دانشجویی مراجعه و زمان سفر و هتل محل استقرار خود را انتخاب و به مشهد مقدس عزیمت نمایند. نکته قابل توجه این است بر اساس دستور العمل های صادره از سازمان مرکزی دانشگاه به مدیریت امور پردیس های استانی دانشگاه این دسته از زوج های دانشجو معلم امکان برخورداری از تأمین و تمهید ایاب و ذهاب توسط پردیس ها نداشته و صرفا با هزینه شخصی شخصی می توانند از سایر مزایای رایگان این سفر ( هتل محل اسکان و پذیرایی و سایر برنامه های آموزشی و فرهنگی ) بهره مند شوند.

7- لطفاً از  هماهنگی های مقدماتی برای حضور و شرکت زوج های دانشجو معلم در این مراسم را برایمان بگویید؟

پس از اعلام نظر وزیر محترم و سرپرست محترم دانشگاه و تصویب شورای تخصصی فرهنگی – اجتماعی دانشگاه و موافقت معاونت محترم  فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و اعلام همکاری مرکز مفاد در مشهد مقدس موارد ذیل هماهنگ و صورت پذیرفت:

تهیه دستور العمل مورخ 18/6/94 و ارسال به مدیران محترم استانی  دانشگاه در سراسر کشور و هماهنگی لازم با دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در پردیس های استانی دانشگاه جهت بررسی و تصویب در شورای فرهنگی – اجتماعی پردیس های استانی .

پیگیری ایجاد زیر ساخت های فنی در سامانه ازدواج دانشجویی از طریق مرکز مفاد

تهیه دستور العمل مورخ 14/10/94 و ارسال به مدیران محترم استانی  دانشگاه در سراسر کشور و هماهنگی لازم با دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در پردیس های استانی دانشگاه جهت بررسی و تصویب  نهایی در شورای فرهنگی – اجتماعی پردیس های استانی .

تمهید هماهنگی های لازم  با راهنمایی های مقتضی جهت انجام ایاب و ذهاب و یا تأمین ایاب ذهاب زوج های دانشجو معلم به مشهد مقدس

تهیه بسته پیشنهادی فرهنگی و آموزشی و حمایتی با مشورت سرپرست محترم دانشگاه، معاونت فرهنگی – اجتماعی دانشگاه و دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه  جهت تقویت این جریان فرهنگی

پیگیری وضعیت و نحوه ی اعزام زوج های دانشجو معلم به مشهد مقدس

کنترل و پیگیری و استخراج آمار زوج های دانشجو معلم از سامانه ازدواج دانشجویی جهت پیگیری ها و برنامه ریزی

پیگیری ها و هماهنگی های لازم به صورت حضوری و تلفنی و مکاتبه ای با مرکز مفاد در مشهد مقدس.

بررسی نحوه و تعداد هتل های اختصاص یافته (16 هتل) جهت اسکان و پذیرایی دانشجو معلمان در مشهد مقدس

تشکیل کارگروه هماهنگی و پیگیری و مشورت در زمینه امور ازدواج دانشجویی دانشجو معلمان در سازمان مرکزی دانشگاه .

بررسی وضعیت برنامه های آموزشی و فرهنگی و معنوی این مراسم متمرکز در مشهد مقدس و حرم مطهر از طریق مرکز مفاد.

8- در صورت امکان برایمان از برنامه های این مراسم متمرکز در مشهد مقدس بگویید؟

برنامه ها از صبح روز دوشنبه مورخ 5/11/94 پس از پذیرش در هتل های تعیین شده برای زوج های دانشجو معلم و استراحت و امادگی برای برنامه ها دانشجو معلم در اختیار خودشان بوده و پس از اقامه نماز ظهر و عصر و زیارت حرم مطهر و صرف ناهار نهایتا ساعت 14 از لابی هتل های محل استقرار به سمت حرم مطهر به وسیله اتوبوس های تعین شده از جلوی هتل ها حرکت خواهند نمود و در یکی از رواق های تعیین شده در حرم مطهر استقرار یافته و مراسم رسمی آغاز خواهد شد و پس از این مراسم رسمی در روز اول برنامه های فرهنگی و مسابقات فرهنگی اختیاری و انتخابی آغاز خواهد شد و روز دوم نیز برنامه های آموزشی با حضور استادان صاحب نظر و مجرب در سالن صبا – صدا وسیما برگزار خواهد شد که با توجه به محدودیت فضای سالن ( 1200 نفر) یک گروه در صبح و گروه دیگر در بعد از ظهر برنامه خواهند داشت که سخنرانی سرپرست محترم دانشگاه در صبح روز دوم  و برنامه معاونت محترم فرهنگی دانشگاه نیز در نوبت بعد از ظهر صورت خواهد پذیرفت.  ضمناً روز پایانی نیز در هر هتل برنامه اختتامیه توسط نیرو های فرهنگی مستقر در هر هتل صورت می پذیرد.لازم به ذکر است تمامی برنامه های دیگر فرهنگی و مسابقات فرهنگی به صورت اختیاری و انتخابی بوده و سایر اوقات زوج های  دانشجو معلم وقت آنها جهت زیارت حرم مطهر رضوی آزاد می باشد.

9- آیا تسهیلات و حمایت هایی برای  زوج های دانشجو معلم صورت گرفته یا صورت خواهد گرفت ؟ لطفاً  به تفکیک  دانشگاه ،وزارت آموزش و پرورش،  سایر موسسات و ... بیان فرمایید؟

 با توجه به پیگیری های صورت گرفته در حد مقدورات تسهیلات محدودی نیز تاکنون هماهنگی شده که برخی از این تسهیلات مشترک ویژه کلیه زوج های دانشجو معلم بوده و برخی از آنها نیز اختصاص به زوج هایی دارد که با همین سفر زندگی مشترک خود را زیر یک سقف رسماً آغاز نموده و از مهریه کمتر از 110 سکه بهار آزادی برخوردار  می باشند. البته پیگیری های کارگروه ازدواج دانشجویی سازمان مرکزی دانشگاه نیز همچنان ادامه دارد که در صورت موفقیت جدید اطلاع رسانی خواهد شد.

  10- چه تعدادی از زوج های دانشجو معلم هر دو فرهنگی و یا هردو دانشجو معلم هستند؟ آیا برای تقویت  این نوع ازدواج ها به راهکار خاصی رسیده اید و یا تدبیر و برنامه ریزی لازم توسط دانشگاه و دفاتر نهاد صورت گرفته است؟

 از تعداد کل 1800 زوج ثبت نام شده در سامانه ازدواج دانشجویی قریب به 200 زوج دانشجو معلم بوده و البته برخی از زوج ها هنگام ثبت نام شغل همسر خود را کارمند اعلام نموده اند که ممکن است تعدادی از این عزیزان فرهنگی باشند که متعاقبا آمار دقیق کنترل  و در صورت امکان اطلاع رسانی خواهد شد.در مورد تقویت ازدواج های دانشجو معلمان ( هر دو دانشجو معلم) بسته فرهنگی و آموزشی طرح همسر گزینی آماده و مورد تصویب قرار گرفته است که بخشی از  زوج های هر دو دانشجو معلم شرکت کننده در این مراسم از برکات  همین فرهنگی سازی و جریان سازی فرهنگی بوده است و هرساله تلاش خواهد شد تا زمینه های مناسبی در این راستا فراهم شود.

11-حاج آقا لطفاً از طرح همسرگزینی وبرنامه پیش از ازدواج ویژه دانشجو معلمان مجرد برایمان بگویید؟

طرح همسر گزینی که اختصاص به دانشجو معلمان مجرد دارد از سال 1392 مطالعات و بررسی های آن صورت گرفته و به سیاست ها و اصول مشخصی رسیده که در شورای تخصصی فرهنگی اجتماعی دانشگاه مورد تصویب قرار گرفته و منتظر ابلاغ آن توسط سرپرست محترم دانشگاه یا معاونت محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه هستیم که مهمترین اقدام فرهنگی آموزشی این طرح تأسیس کانون های پیوند مهر و ماه و یا عناوین مشابه با مأموریت فرهنگی آموزشی در این راستا می باشد. البته  برخی مواقع دیده میشود که مشکلات فراوانی بر سر راه ازدواج جوانان خصوصاً دانشجویان وجود دارد اما این امر میتواند از سوی مسوولان فرهنگی و به ویژه دانشگاهیان( استادان، مدیران) مورد توجه قرار بگیرد تا در این رابطه با ارایه مدل های مختلف از بروز مشکلات و آسیب هایی در رابطه با ازدواج کاسته شود. این در حالی است که در جامعه ما بالا رفتن سن ازدواج میان جوانان خلأهایی فرهنگی  را برای آنها فراهم کرده است. از سوی دیگر برگزاری کارگاه های آموزشی برای دانشجویان مجرد در راستای فرهنگ سازی و الگودهی ازدواج ساده، عقلانی و آگاهانه به جامعه و ترویج و تشویق دانشجویان به ازدواج از سیاست های این جریان  فرهنگی دانشجویی است. یکی از دلایل متقن و موجود برای دفاع از امر خطیر ازدواج دانشجویی درصد پایین طلاق در این نوع از ازدواج هاست که از طریق سازمان ثبت احوال کشور قابل دسترسی می باشد.

12- آیا بالاخره تأسیس کانون های پیوند مهر و ماه به تصویب شورای تخصصی فرهنگی – اجتماعی دانشگاه ( سازمان مرکزی ) رسیده ؟ مأموریت این کانون ها  در پردیس های استانی چیست؟

بله.اساسنامه مدل الگو پس از ابلاغ توسط معاونت محترم فرهنگی اجتماعی دانشگاه به پردیس های استانی قابل شکل گیری و تأسیس می باشد که مأموریت این کانون ها در چهار حوزه با هدایت حد اقل یکی از اعضای هیأت علمی یا مدرسان موظف مشترک پردیس ها و نیز نظارت دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در پردیس های استانی دانشگاه فعالیت می نماید.این چها حوزه عبارت اند از 1- کمیته فرهنگی و آموزشی 2- کمیته نظارت و ارزیابی 3- کمیته واسطه خیر 4- کمیته امکان سنجی تسهیلات و حمایت های مقتضی

ضمناً در این طرح در بخش کمیته واسطه خیر صرفاً درخواست های دانشجو معلمان پسر با تکمیل فرم های مربوطه به صورت محرمانه صورت می گیرد و در مورد دانشجو معلم دختر هیچ گونه نیازی به تکمیل فرم نمی باشد و صرفاً با رعایت سیاست های فرهنگی مربوطه و با هماهنگی خانواده های محترم، دو خانواده با همدیگر اشنا و معرفی و فرایند های مربوطه طی خواهند شد.

ازدواج دانشجویی

,

ازدواج دانشجومعلمان

,

زوج های دانشجومعلم

,

دانشگاه فرهنگیان

,

باشگاه دانشجومعلمن

,

مطالب مرتبط

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی