همکاری در فروش فایل میهن همکار
به باشگاه دانشجومعلمان ایران خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : عالی: انتصابات سیاسی است/فانی: از وزارت اطلاعات استعلام کردیم

عالی: انتصابات سیاسی است/فانی: از وزارت اطلاعات استعلام کردیم

تاریخ ارسال پست:
دوشنبه 28 دي 1394
نویسنده:
دانشجومعلم
نظرات :
تعداد بازدید:
312

عالی: انتصابات سیاسی است/فانی: از وزارت اطلاعات استعلام کردیم

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سؤال نماینده زابل در خصوص انتصابات سیاسی در این وزارتخانه گفت:انتصابات بر اساس اعتقاد به ولایت فقیه، سیاست‌های رئیس‌جمهور، استعلام از وزارت اطلاعات و تخصص است.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از مهر؛ در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سؤال حلیمه عالی نماینده زابل از وزیر آموزش و پرورش در دستور کار مجلس قرار گرفت.

این سؤال در مورد انتصابات ضعیف مدیران کل وزارت آموزش و پرورش بود.

در ابتدای بررسی سؤال، فانی وزیر آموزش و پرورش در دفاع از خود، گفت: این سؤال به دلیل نارضایتی خانم عالی از رئیس آموزش و پرورش بُنجار است؛ در حالی که این فرد در دولت دهم منصوب شد و به علت حسن سابقه و عملکرد، در دولت یازدهم نیز به کار خود ادامه داد.

فانی اظهار داشت: خانم عالی خواستار جابجایی این رئیس آموزش و پرورش منطقه بودند و آقای حسینی نماینده دیگر زابل، مدافع ابقای وی بودند.

وی گفت: نهایتاً درخواست کردیم تفاهمی میان این دو نماینده صورت گیرد. کمیسیون اصل ۹۰ نیز هیاتی را برای بررسی وضعیت آموزش و پرورش اعزام کرد و گزارش این هیات به وزارت آموزش و پرورش ارائه شد و با توجه به این گزارش، وزارتخانه با استعفای رئیس آموزش و پرورش بنجار موافقت کرد.

وزیر آموزش و پرورش با ابراز تعجب از اینکه این سؤال، ملی تشخیص داده شده است، گفت: در وزارت آموزش و پرورش بیش از هزار مدیر به غیر از مدیران مدارس مشغول کار هستند و اداره این دستگاه عظیم با انتظارات نمایندگان کار سختی است.

اداره وزارت آموزش و پرورش با انتظارات نمایندگان کار سختی است

فانی با اشاره به تخصص مدیران وزارت آموزش و پرورش در دوران مدیریتی‌اش، گفت: از بین مدیران وزارت آموزش و پرورش، ۱۷ درصد دارای مدرک دکتری و ۸۳ درصد دارای مدرک فوق لیسانس هستند.

وی اظهار داشت: در دوران مدیریتی بنده، مدیرانی که دارای سابقه ایثارگری هستند، چهار برابر بیشتر از دوران وزرای دولت‌های قبل به کار گرفته شده‌اند.

فانی: ۴ ضابطه وزارت آموزش و پرورش در انتصابات

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: ضابطه ما در انتصاب مدیران، اعتقاد به ولایت فقیه، اعتقاد به سیاست‌های رئیس‌جمهور، استعلام از وزارت اطلاعات و تجربه، تخصص افراد است.

فانی، استان سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و هرمزگان را استان‌هایی محروم از حیث دستیابی به امکانات آموزش و پرورش خواند و گفت: با توجه به اینکه بنده فرزند مناطق محروم و جنوب تهران هستم، شورایی را برای رسیدگی به مناطق محروم تاسیس کردم و در سال آینده علاوه بر بودجه عمرانی استان‌ها، ۱۷۰ میلیارد تومان نیز به این استان‌ها به صورت ویژه اختصاص خواهد یافت.

وی در بخش دیگری از دفاعیات خود شاخص‌هایی را در مورد ارتقای سطح کیفیت آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان در دولت یازدهم ارائه داد و گفت: نرخ باسوادی در استان در سال ۹۲، ۷۹ درصد بوده که امروز به ۹۲.۵ درصد رسیده است. علاوه بر این نرخ پوشش پیش‌دبستانی از ۱۲.۱ درصد در سال ۹۲ به ۳۶ درصد در سال ۹۴ رسیده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: نرخ پوشش ابتدایی نیز از ۸۹.۲ درصد در سال ۹۲ به ۹۳.۸ درصد در سال ۹۴ رسیده است. علاوه بر این نرخ پوشش متوسط اول از ۷۲ درصد در سال ۹۲ به ۷۶ درصد در سال ۹۴ رسیده است.

فانی اظهار داشت: نرخ پوشش متوسطه دوم نیز از ۶۸ درصد در سال ۹۲ به ۷۱.۵ درصد در سال ۹۴ و نرخ قبولی متوسطه سوم از ۵۹ درصد در سال ۹۲ به ۷۸ درصد در سال ۹۳ افزایش یافته است.

وی گفت: نرخ قبولی کنکور نیز از ۲۹ درصد در سال ۹۲ به ۳۱ درصد در سال ۹۴ افزایش یافته است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: سرانه فضای آموزشی استان سیستان و بلوچستان از ۲.۸ مترمربع در سال ۹۲ به ۳.۲ مترمربع در سال ۹۴ افزایش یافته است و پرداخت حق مرزی از سال ۹۳ به معلمان استان آغاز شده است.

عالی: انتصابات در وزارت آموزش و پرورش بر اساس جناح و گروه افراد است

در ادامه حلیمه عالی نماینده زابل گفت: شکایت نمایندگان در دی ماه سال گذشته انجام شده است و این سؤال ربطی به مدیریت بنجار ندارد.

وی با اشاره به شکایت همه فرهنگیان از انتصابات مدیران استان‌ها، گفت: شما جلساتی را در مورد انتصابات مدیران با نمایندگان گذاشتید، اما کوچکترین اصلاحی را در روند انتصابات شاهد نبودیم.

عالی تصریح کرد: انتصابات وزارت آموزش و پرورش بر اساس رابطه، جناح و گروه افراد است و این شاخص‌ها در شایسته‌سالاری پیشی‌ گرفته است.

نماینده زابل با تاکید بر اینکه وزارتخانه شما به لحاظ مدیریتی ناهماهنگ است، گفت: در حالی شما به عنوان وزیر، بکارگیری ایثارگران را در دستور کار قرار داده‌اید که مدیران شما در استان‌ها ایثارگران را حذف می‌کنند و هم‌جناحی‌های خود را روی کار می‌آورند.

وی در ادامه با انتقاد از اختلاط دختران و پسران در مقاطع دبستان و پیش‌دبستانی، گفت: نمازخانه‌ها و کتابخانه‌ها در مدارس تبدیل به انباری شده است.

عالی خطاب به فانی گفت: چند بار برای بازدید از محرومیت مدارس استان سیستان و بلوچستان به منطقه ما سفر کرده‌اید؟

نماینده مردم زابل ادامه داد: بنده نارضایتی فرهنگیان را در خصوص بیمه طلایی لمس می‌کنم.

وی با انتقاد از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان به بنگاه اقتصادی تبدیل شده و هر خودرویی که در بازار خریداری ندارد، به صورت قسطی به فرهنگیان داده می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان با انتقاد از عدم پرداخت پاداش بازنشستگی فرهنگیان، گفت: آقای وزیر عدالت آموزشی را برای من تعریف کنید. مدارس شهرستان من فاقد هر گونه حصار و وسایل گرمایشی و سرمایشی هستند. مدارس کپری هنوز در استان من وجود دارد.

عالی با انتقاد از عدم اجرای دقیق نظام رتبه‌بندی معلمان، گفت: در راستای افزایش امکانات رفاهی و خدماتی، به فرهنگیان چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

نماینده زابل خطاب به وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: شما به معلمان قول دادید در سطح مدیریت، تغییرات اساسی در راستای کارآمد شدن استان انجام دهید، اما تا امروز به وعده خود عمل نکرده‌اید.

وی ادامه داد: طبق قانون تحصیل فرزندان ما رایگان است، اما در بسیاری از مدارس، از دانش‌آموزان به صورت اجباری هزینه گرفته می‌شود. اگر کمبود بودجه دارید، چرا جلوی ریخت و پاش‌هایی مثل برگزاری سمینار فرهنگیان در هفته گذشته را نمی‌گیرید؟

در ادامه محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت با اشاره به اظهارات وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه این سؤال در حوزه منطقه‌ای بوده و ملی نیست، گفت: متن سؤال، ملی است و کمیسیون درست تشخیص داده است.

فانی: نمازخانه‌ها و کتابخانه‌ها به دلیل کمبود فضای آموزشی به کلاس درس تبدیل شده‌اند

در ادامه علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در بخش دوم دفاعیات خود گفت: بسیاری از مطالبی که خانم دکتر تاکید کردند جزو سؤالشان نیست ولی من به برخی از آنها پاسخ می‌دهم.

وی مجدداً تاکید کرد که ایثارگران را از بدنه مدیریتی وزارت آموزش و پرورش کنار نگذاشته است و گفت: مدیرانی که در دوران بنده بکارگیری شده‌اند، از سوابق جانبازی برخوردار بوده و تعداد این مدیران چهار برابر بیشتر از دولت‌های قبل است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اظهارات عالی مبنی بر اینکه دانش‌آموزان اول ابتدایی و ششم ابتدایی در یک مدرسه درس می‌خوانند، گفت: اجرای نظام ۳-۳-۶ در دوران من کلید نخورده است و در راستای جدایی مقطع اول و دوم دبستان اقداماتی را انجام داده‌ایم.

فانی با اشاره به انتقاد عالی مبنی بر عدم وجود نمازخانه و کتابخانه در مدارس، گفت: فضای کاربری مدارس بر اساس مدل پنج مقطع در ابتدایی ساخته شده بودند و وقتی مقاطع به شش مقطع افزایش یافت، مجبور شدند نمازخانه‌ها، انباری و کتابخانه‌ها را تبدیل به کلاس درس کنند که بنده نیز از منتقدان این کار بودند اما تلاش می‌کنیم تا این مشکل حل شود.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به انتقاد دیگر نماینده زابل مبنی بر عدم حضور در مناطق محروم، گفت: پس از شهادت شهید نوروزی در سیستان، بنده در منزل پدر شهید نوروزی حضور یافتم و پیام نیز فرستادم؛ علاوه بر این دو نفر از معاونان و مدیرکل‌های وزارت آموزش و پرورش نیز به نمایندگی از این وزارتخانه در مراسم تشییع ایشان شرکت کردند.

در ادامه حلیمه عالی نماینده مردم زابل اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده است و نمایندگان با ۹۹ رای موافق، ۶۱ رای مخالف، ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در مجلس، چهارمین کارت زرد فانی و هجدهمین کارت زرد دولت یازدهم را صادر کردند.

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس در این خصوص گفت: آقای فانی قبل از رای اعتماد مجدد به ایشان، دو کارت زرد گرفته بودند و بعد از رای اعتماد نیز دو کارت زرد؛ بنابراین ایشان چهار کارته نشده‌اند.

به گزارش مهر، چندی پیش به تقاضای تعدادی از نمایندگان، فانی استیضاح شد اما توانست مجدداً رای اعتماد نمایندگان را کسب کند.

مطالب مرتبط

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی