همکاری در فروش فایل میهن همکار
به باشگاه دانشجومعلمان ایران خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : دیمه ور؛ مهر ماه سال 95، 12500معلم تازه نفس وارد دوره ابتدایی می‌شوند

دیمه ور؛ مهر ماه سال 95، 12500معلم تازه نفس وارد دوره ابتدایی می‌شوند

تاریخ ارسال پست:
پنجشنبه 26 آذر 1394
نویسنده:
دانشجومعلم
نظرات :
تعداد بازدید:
556

دیمه ور؛ مهر ماه سال 95، 12500معلم تازه نفس وارد دوره ابتدایی می‌شوند

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت:  مهر ماه سال 95، 12500معلم تازه نفس وارد دوره ابتدایی می‌شوند. 

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از تسنیم؛ محمد دیمه ور معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در جلسه اخیر شورای عالی رفاه مصوب شد تا 400 میلیارد دلار بابت آموزش کودکان دوزبانه در قالب دوره یک ساله پیش دبستانی ویژه 50 هزار کودک مناطق دوزبانه کشور اختصاص یابد.

وی افزود: هم اکنون در مناطق دو زبانه دوره پیش دبستانی اجباری یک ماهه است که این فرصت برای آماده سازی نوآموزان برای ورود به کلاس اول ابتدایی کافی نیست و بخشی از مردودی‌ها در پایه اول ابتدایی به همین دلیل است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: برنامه آموزش برای همه دولت‌ها را موظف کرده است تا دوره یک ساله رایگان پیش دبستانی را ارائه کنند بنابراین در برنامه ششم توسعه این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و از دو سال پیش نرخ پوشش پیش دبستانی به طور چشم گیری افزایش یافته است. به گونه‌ای که از 32 درصد در سال 92 به 53.6 درصد رسیده است.

دیمه‌ور با اشاره به اینکه در جلسه اخیر شورای عالی رفاه مقرر شد تا کمیسیونی با مسئولیت وزیر آموزش و پرورش به منظور توسعه عدالت آموزشی برای کودکان ایران با عضویت وزرای بهداشت، رفاه و کشور و سازمان مدیریت، کمیته امداد و بهزیستی برگزار شود، عنوان کرد: این کمیسیون باید گزارش جلسات را به شورای عالی  رفاه ارائه کند.

*برخورد با مراکز پیش دبستانی که از آموزش و پرورش مجوز ندارند

وی در خصوص صدور مجوز پیش دبستانی توسط وزارت آموزش و پرورش گفت: 30 سال است که اختلاف ریشه داری بین آموزش و پرورش بهزیستی در خصوص اینکه متولی پیش دبستانی در کشور کیست، وجود دارد و با پیگیری‌های اخیر، معاون حقوقی ریاست جمهوری به این موضوع وارد شد که براین اساس دوره پیش دبستانی 4 سال تمام تا 6 سال تمام را دربرمی گیرد و تمام فعالیت‌ها در این دوره باید با نظارت و اخذ مجوز از وزارت آموزش و پرورش باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: هم اکنون مراکز مختلفی وجود دارند که خدمات پیش دبستانی ارائه می‌کنند که از نظر من آنها هیچ کدام قانونی نیستند. از تعداد 12 هزار مرکز پیش دبستانی که سازمان بهزیستی به آنها مجوز داده بود، 50 درصد در سایت سازمان مدارس غیردولتی ثبت نام کرده و درخواست صدور مجوز از سوی اموزش و پرورش داشتند کههم اکنون در حال بررسی شرایط آنها هستیم و قطعاً با تسهیلات خاصی به آنها مجوز می‌دهیم.

دیمه‌ ور ادامه داد: آن گروه از مراکز پیش دبستانی که از وزارت آموزش و پرورش مجوز نگرفته‌اند، فعالیتشان غیرقانونی است و برای سال تحصیلی اینده با آنها برخورد می‌‌شود.

*کنترل کودکان بازمانده از تحصیل دشوار شده است

وی در خصوص کودکان بازمانده از تحصیل عنوان کرد: دلایل مختلفی از جمله وضعیت اقتصادی و شرایط خانوادگی موجب بازماندن کودکان از تحصیل می‌شود و هم اکنون کنترل کودکان بازمانده از تحصیل دشوار شده است.

*150 هزار کودک بازمانده از تحصیل در دوره ابتدایی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در سال تحصیلی گذشته تعداد کودکان بازمانده از تحصیل دوره ابتدایی 150 هزار نفر بود که بیشترین آمار مربوط به سه استان سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و هرمزگان است.

دیمه‌ور بیان کرد: بخش دیگری از موضوع مربوط به تارکان تحصیل است. یعنی کودکانی که به مدرسه آمده و چند سالی را درس خوانده‌اند و پس از آن مدرسه را رها کرده‌اند. در برخی از مناطق خانواده‌ها از کودکان برای کار استفاده می‌کنند یا اجازه ادامه تحصیل به دختران نمی‌دهند. در سال گذشته 35 هزار نفر از کودکان بازمانده از تحصیل جذب محیط‌های آموزشی شدند و امسال حدود 11 هزار نفر نیز شناسایی و جذب شده‌اند.

وی عنوان کرد: در 5 استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان، البرز و خوزستان با همکاری وزارت رفاه برای جذب کودکان بازمانده از تحصیل تلاش می‌کنیم و با امضای وزرای آموزش و پرورش و کشور نامه‌ای به استانداران ابلاغ شده و آنها به عنوان مسئولان انسداد مبادی بی‌سوادی شناسایی شده‌اند.

*ورود جدی و حمایت سازمان‌های مردم نهاد برای ادامه تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: بخش غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد از جمله سازمان مردم نهاد مهر گیتی، جامعه یاوری و بنیاد علوی در بحث کودکان کار به صورت جدی وارد شده‌اند و هزینه ادامه تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل را پرداخت می‌کنند.

دیمه‌ور در خصوص عدم ثبت نام از دانش آموزان فاقد از شناسنامه در مدارس، گفت: شورای عالی رفاه وزارت کشور را موظف کرده است تا مشکل کودکان فاقد شناسنامه را حل کند و به این افراد برای ثبت نام در مدارس اوراق هویتی ارائه دهد البته آموزش و پرورش دانش اموزان را به دلیل نداشتن شناسنامه از تحصیل محروم نمی‌کند بلکه آنها را ثبت نام می‌کنیم و کارنامه به آنها اعطا نمی‌شود.

وی در خصوص پیشنهادات آموزش و پرورش برای ارتقای جایگاه معاونت آموزش ابتدایی در برنامه ششم توسعه افزود: پیشنهادات مختلفی در این رابطه داریم که هنوز از دولت خارج نشده است اما می‌توان به اهمیت دوره پیش دبستانی و شنیدن اخبار خوش در این زمینه خبر داد.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در خصوص وضعیت مربیان پیش‌دبستانی و عدم استخدام آنها بر خلاف مصوبه مجلس گفت: در مصوبه مجلس عنوان شده است که مربیان پیش دبستانی در جنسیت و رشته مورد نیاز باید جذب شوند و ما نیز باید به همان اندازه که برای مربیان پیش‌دبستانی که سالیانی از عمر خود را در این دوره گذراندند حق قائلیم برای کودکان‌مان نیز چندین برابر حق قائل باشیم و سرنوشت دانش‌آموزان را به معلمانی بسپاریم که صلاحیت حرفه‌ای داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما از ورود هر گونه نیروی غیر تخصصی به دوره ابتدایی مخالفیم و خوشبختانه در شهریور ماه به جز 2 یا 3 استان که نیروهای غیر مرتبط جذب کردند اکثر استانها نیروهای مرتبط را جذب کردند و امیدواریم اصلاحیه مجدد مجلس نیز بر اساس انتخاب معلمان متخصص در آموزش و پرورش باشد.

دیمه‌ور با تاکید بر اینکه مخالف فعالیت معلم فاقد انگیزه در دوره ابتدایی هستیم افزود: در کلام آموزش و پرورش مشکل کمبود نیرو نداریم اما به دلیل عدم توازن در نیروی انسانی در یک منطقه مازاد و در منطقه‌ای دیگر کمبود نیرو داریم.

وی با اشاره به اینکه در مهر ماه سال 95، 12500معلم تازه نفس وارد دوره ابتدایی می‌شوند افزود: برای حل عدم انگیزه برخی معلمان که از دوره دبیرستان به ابتدایی آمده‌اند طرح چند معلمی را در پایه پنجم و ششم اجرا می‌کنیم.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش درخصوص ثبت‌نام دانش‌آموزان فاقد شناسنامه افزود: در جلسه عالی شورای رفاه مقرر شده با همکاری وزارت کشور مسئله اوراق هویتی افراد فاقد شناسنامه پیگیری شود و ما کسی را نداریم که بدون شناسنامه در آموزش و پرورش ثبت‌نام نشود البته صدور گواهینامه و کارنامه باید با شناسنامه باشد.

مطالب مرتبط

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی