close
متخصص ارتودنسی
نگاهی به رده بندی متفاوت دانشگاه ها درجشنواره ملی قرآن دانشجویان/دانشگاه فرهنگیان درچه جایگاهی قر همکاری در فروش فایل میهن همکار
به باشگاه دانشجومعلمان ایران خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : نگاهی به رده بندی متفاوت دانشگاه ها درجشنواره ملی قرآن دانشجویان/دانشگاه فرهنگیان درچه جایگاهی قر

نگاهی به رده بندی متفاوت دانشگاه ها درجشنواره ملی قرآن دانشجویان/دانشگاه فرهنگیان درچه جایگاهی قر

تاریخ ارسال پست:
سه شنبه 03 آذر 1394
نویسنده:
دانشجومعلم
نظرات :
تعداد بازدید:
390

نگاهی به رده بندی متفاوت دانشگاه ها درجشنواره ملی قرآن دانشجویان/دانشگاه فرهنگیان درچه جایگاهی قر

مسئولان برگزاری سی امین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور امسال رده بندی متفاوتی از دانشگاه های حاضر در این مسابقات ارائه داده اند.

به گزارش باشگاه دانشجومعلمان ایران به نقل از ایکنا؛ با وجود گذشت چندین روز از پایان سی امین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور که به میزبانی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در قم برگزار شد، رتبه بندی دستگاه های دانشگاهی مختلف حاضر در این مسابقات اعلام شده است.

وجه تمایز این رتبه بندی با رتبه بندی سال های گذشته در این است که در آن بیشتر بر درصد موفقیت دانشگاه ها تمرکز شده است، به این صورت که تعداد شرکت کننده های هر دانشگاه در جشنواره و تعداد رتبه های همان دانشگاه حساب شده و پس از آن درصد موفقیت یک دانشگاه به دست آمده است.

به عنوان مثال در این رتبه بندی دانشگاه پیام نور در بخش شفاهی دارای هشت رتبه برتر است اما در جایگاه سوم رده بندی قرار گرفته و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با کسب شش رتبه برتر جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. دلیل این رده بندی نیز این بوده است که دانشگاه علوم و معارف قرآن در این بخش 15 شرکت کننده داشته است اما دانشگاه پیام نور 45 شرکت کننده داشته است، بنابر این درصد موفقیت دانشگاه علوم و معارف قرآن چیزی حدود 40 درصد و درصد موفقیت دانشگاه پیام نور 17 درصد بوده است.

در بخش شفاهی که به عنوان اصلی ترین بخش جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور مطرح است وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی هر کدام 45 سهمیه، دانشگاه فرهنگیان 30 سهمیه و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و دانشگاه فنی و حرفه ای نیز هر کدام 15 سهمیه در بخش شفاهی داشته اند.

اگر رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس تعداد نماینده ای که در بخش های مختلف داشته اند محاسبه شود، وزارت علوم، با 19 رتبه توسط 45 نماینده ای که داشته است 33 درصد موفقیت داشته است و همچون سال گذشته در صدر ایستاده است، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نیز با 6 رتبه از 15 سهمیه ای که داشته است و کسب درصد موفقیت 33 درصد به لحاظ نسبت سهمیه و رتبه به دست آمده رتبه دوم را کسب کرده است، دانشگاه پیام نور نیز در این رتبه بندی که توسط مسئولان برگزاری جشنواره صورت گرفته است، با کسب هشت رتبه برتر و 17 درصد موفقیت از 45 سهمیه ای که داشته است رتبه سوم را در بین دستگاه های دانشگاهی کسب کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی با پنج رتبه برتر از 45 سهمیه که داشته است موفق به کسب درصد موفقیت 11 درصد شده است، دانشگاه جامع علمی کاربردی با چهار رتبه برتر از 45 سهمیه و درصد موفقیت 10 درصد، وزارت بهداشت و دانشگاه فرهنگیان نیز هر کدام با کسب دو رتبه برتر از مجموع سهمیه های خود در رده های بعدی قرار دارند. دانشگاه فنی و حرفه ای نیز در این بخش موفق به کسب هیچ رتبه ای نشده است.

در بخش کتبی و بر اساس تعداد سهمیه هر دانشگاه و نسبت آن با تعداد رتبه های کسب شده، به ترتیب وزارت علوم، دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، وزارت بهداشت و دانشگاه فرهنگیان رتبه های برتر را کسب کرده اند. در این بخش نکته قابل توجه این است که دانشگاه های پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد اسلامی و فنی وحرفه ای هیچ رتبه ای را کسب نکرده اند تا رتبه های برتر بین چهار دانشگاه دیگر تقسیم شود.

بر همین اساس هر یک از دستگاه های هشت گانه دانشگاهی در بخش کتبی 15 نماینده داشته اند که وزارت علوم، تحقیقات و فناوی و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، هر یک در این بخش موفق به کسب پنج رتبه برتر شده اند تا درصد موفقیت آنها بر اساس آنچه که مسئولان برگزاری جشنواره اعلام کرده اند 33.3 درصد باشد. وزارت بهداشت با کسب سه رتبه توسط 15 نماینده خود 20 درصد موفقیت داشته است و دانشگاه فرهنگیان نیز موفق به کسب دو رتبه برتر شده است تا با 13 درصد موفقیت به کار خود در این بخش پایان دهد. سایر دانشگاه ها در این بخش موفق به کسب رتبه نشده اند.

در بخش پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اینکه 15 سهمیه داشته است، سه نفر شرکت کرده که موفق به کسب یک رتبه برتر شده اند تا به این ترتیب این دانشگاه خود را در صدر رده بندی دستگاه های دانشگاهی در بخش پژوهشی قرار دهد. درصد موفقیت این دانشگاه 33.3 درصد بوده است، دانشگاه فرهنگیان نیز با کسب سه رتبه برتر از 12 شرکت کننده ای که در این بخش داشته است، رتبه دوم را کسب کرده و وزارت علوم نیز 10 شرکت کننده در این بخش داشته است که تنها موفق به کسب دو رتبه برتر شده اند. همچنین وزارت بهداشت نیز در این بخش هشت شرکت کننده داشته است که یک رتبه برتر را برای دانشگاه به ارمغان آورده اند. سایر دستگاه های دانشگاهی نیز رتبه ای در این بخش به دست نیاورده اند.

در بخش های فناوری، هنری و ادبی اما دانشگاه جامع علمی کاربردی که 67 شرکت کننده داشته است 14 رتبه برتر را کسب کرده، دانشگاه آزاد نیز از 60 شرکت کننده که به مسابقات اعزام کرده است 12 رتبه برتر را به دست آورده است.

دانشگاه پیام نور نیز 24 شرکت کننده در این مسابقات داشته است که پنج نفر از آنها موفق به کسب رتبه شده اند، وزارت علوم نیز 65 شرکت کننده را راهی این مسابقات کرده است که هفت نفر از آنها موفق به کسب رتبه شده اند. دانشگاه های فرهنگیان، فنی و حرفه ای، علوم و معارف قرآن کریم در رتبه های بعدی قرار داشته و وزارت بهداشت نیز بدون کسب هیچ رتبه ای در این بخش به کار خود خاتمه داده است.

نکته قابل توجه در این رده بندی حضور دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در بین دانشگاه های برتر است، این دانشگاه سال گذشته کمترین تعداد رتبه ها را در بخش های مختلف و در بین هشت دستگاه دانشگاهی کسب کرده و در رده بندی نهایی نیز در رده اخر قرار گرفته بود.

همچنین نگاهی گذرا به این رده بندی نشان می دهد که کدام دانشگاه های در کدام بخش ها قوی تر بوده و نیاز به کار بیشتر در کدام بخش ها را دارند. به عنوان مثال دانشگاه جامع علمی کاربردی در بخش هنری، ادبی و فناوری عملکردی فوق العاده ای داشته است اما در بخش کتبی نیاز به کارهای بسیار بیشتری را دارد.

مطالب مرتبط

نظرات


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی